pátek 16. dubna 2021 Irena

TULka má jako jediná v zemi 3D tiskárnu plošných spojů

Technická univerzita v Liberci aktuálně jako jediná v České republice disponuje 3D tiskárnou DragonyFly 2020 LDM, která je v této oblasti revolučním zařízením.

Díky této tiskárně je možné nově tisknout desky tištěních spojů i vodiče jako trojrozměrnou konstrukci. Zařízení využívá nanočástice stříbra rozptýlené v hustém roztoku. Nová technologie výrazně urychlí a zjednoduší výroby plošných spojů. „Díky DragoFly 2020 LDM se může například tloušťka plynule měnit v rozmezí 17 až 101 mikrometrů,“ sdělil Zdeněk Plíva, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Stroj univerzita nakoupila v rámci operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělávání za 5,6 milionů korun.

Díky novým možnostem může tiskárna tvořit různé složité motivy. „Díky tomu, že nejsme omezeni jen na klasický plochý tvar desky, můžeme ji navrhnout různě tvarovanou, s různými profily a optimálně vyplnit prostor ve finálních zařízeních,“ uvedl v tiskové zprávě student doktorského studia Jakub Macháček.

Podle vedení TUL je tato technologie v konstrukci desek tištěných spojů zlomová. Doposud se využívala technologie ze 40. let. „V blízké budoucnosti lze předpokládat, že vývojáři zapracují na návrhových systémech i na dalším vylepšování této technologie tak, aby se přiblížila potřebám sériové výroby. Bude to určitě trend v tomto oboru,“ dodal Plíva.

Nová 3D tiskárna poslouží například studentům programu mechatronika. Mimo to by technologii mohly využít i spolupracující podniky z oblasti medicíny nebo automotive.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto TUL/Adam Pluhař

Štítky Liberecký, 3D tiskárna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

Jo, to nás zajímá. TULka měla i nanoroušky/filtry/vložky. Hrozný haló z toho bylo, nadšení. Jen nějak obyčejnýmu liberečákovi to je k - ho.nu.

pondělí, 1. března 2021, 23:06

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.