pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Na Centrum urgentní medicíny v Liberci chce kraj půjčku 1,3 miliardy korun

Kraj má v plánu půjčku ve výši 1,3 miliardy korun. Peníze chce využít na výstavbu Centra urgentní medicíny. Ze svého rozpočtu přidá kraj 800 milionů korun.

S poptávkou úvěru plánuje kraj oslovit nejen tuzemské, ale také evropské banky. Nabídky by chtěl mít do konce listopadu, samotná stavba by pak měla začít v první polovině příštího roku, řekl novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Desetiletý úvěr chce kraj splatit do roku 2035.

Výstavbu nového centra připravuje Krajská nemocnice Liberec už přes deset let, náklady se odhadují na 3,4 miliardy korun včetně DPH. Na financování se budou podílet také města Liberec a Turnov, která spolu s Libereckým krajem největší zdravotnické zařízení v kraji vlastní. Na financování nákladného projektu se bude podle hejtmana podílet i sama nemocnice, využít chce kraj také evropské dotace.

Nemocnice nový pavilon nutně potřebuje. Chybí jí jednotný příjem i centrální laboratoře, ale také dostatečný prostor k parkování. Práci zdravotníků navíc komplikuje roztříštěnost areálu. Nemocnice působí ve 38 nemovitostech, z toho 14 je starších sta let, třeba pavilon chirurgie postavili před 80 lety. Nejmladší budovou je lékárna, i ta je stará přes 30 let. Od roku 1978 nemocnice nepostavila žádnou novou budovu, jen je opravuje případně rozšiřuje.

Práce na projektu začaly v polovině loňského roku demolicí tří domů v Kristiánově ulici, na jejichž místě vyroste parkovací dům. Přes ulici pak bude stát samotné centrum urgentní medicíny. Šestipodlažní pavilon by měl mít na délku zhruba 120 metrů, na šířku asi 40 metrů a 27 metrů do výšky. Projekt počítá s většími operačními sály, laboratořemi i lůžkovou částí. V parkovacím domě s vjezdem z Jablonecké ulice bude 330 míst pro auta.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, správa, stavby, nemocnice, banky, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

mary milkler

Jsem tady, abych poradil každému, kdo hledá půjčku Hledal jsem půjčku na velmi krátkou dobu, abych zaplatil své účty a získal nový dům, a nikdo mi nepomohl a moje bankovní procento bylo pro mě příliš mnoho, takže jsem viděl někoho psát o Pan Richard mills Kontaktoval jsem ho a doufám, že jsem obdržel částku půjčky od jeho společnosti, takže pokud hledáte naléhavou půjčku, doporučuji vám kontaktovat ji prostřednictvím e-mailu: (24hoursloancom@GMAIL.COM)

neděle, 11. dubna 2021, 11:49

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.