středa 4. srpna 2021 Dominik

Necitlivá rekonstrukce v Liebiegově městečku. Novou fasádu kritizuje město i veřejnost

Liebiegovo městečko patří k architektonickým i historickým klenotům města Liberec. Není divu, že je díky své jedinečnosti vyhledáván i filmaři. Nyní ale celý ráz místa zásadně narušila nová fasáda jednoho z místních domů.

Velkou kritiku sklidila na sociálních sítích fotografie zrekonstruovaného domu v ulici Mikulášská. Dům se nachází v samém srdci Liebiegova městečka nedaleko náměstí Pod Branou. Za necitlivou považuje opravu domu, ze kterého zmizelo jedno okno a změnila se barva, i město. „Oprava fasády je vzhledem ke kontextu provedena velmi necitlivě a pokud prošla stavebním řízením, jehož mělo být Statutární město Liberec účastníkem, tak byla pravděpodobně projektována před vznikem Kanceláře architektury města,“ sdělila redakce Marie Procházková, architekta Kanceláře architektury města Liberec (KAM).

Liebiegovo městečko je unikátní zaměstnaneckou kolonií, která vznikala od poloviny 19. století do 20. let 20 století jako zázemí textilní továrny Johann Liebieg & Co., pozdější Textilany. Představuje jeden z nejpozoruhodnějších a nejhodnotnějších souborů tohoto typu na českém území. 

Někteří lidé rekonstrukci tvrdě odsuzují. „Jako nejvíc bije do očí to zazděné okno ve štítě, protože ten štít vypadá prostě slepej. No a jinak polystyrén v takové lokalitě je zlo, samozřejmě. Celá lokalita měla být dávno chráněná jako památková rezervace a město se k tomu nijak zvlášť nemá,“ komentoval na facebooku Vojtěch Symeon. Jiní mají pro zásah větší pochopení. „Taky se mi to nelíbí, ale dovedu si představit, že provedení, který by tady obstálo, by stálo určitě o třetinu víc. A všichni, co tu remcaj, by se na to nesložili. Tohle je hodně ošemetné. Nestojím ani na jedné straně... Ale tak trochu se dokážu vcítit i do toho majitele,“ napsal pod fotku Petr Kořínek.

Dům v ulici Mikulášská před opravou fasády

Dočká se Liebiegovo městečko konečně ochrany?

Aktuálně je v procesu schvalování nového městského manuálu. „Liebiegovo městečko je v něm označeno jako takzvaná zóna intenzivní péče, což znamená zvýšený důraz na kvalitu vystavěného prostředí,“ řekla Procházková a pokračovala: „V případě rekonstrukcí se vždy snažíme najít cestu a kompromis mezi legislativou vyžadující základní tepelně technické parametry objektu a původní architektonickou kvalitou, která by měla být v maximální možné míře zachována.“

Liebiegovo městečko se několikrát stalo útočištěm filmařů. České i zahraniční produkce zde natáčely například snímky Hitler: Vzestup zla, Boží duha, Zemský soud - Příběh jedné rodiny Lekce, Bez vědomí nebo Panna a netvor.

Pokud se investor obrátí na město hned na začátku záměru, nalézá údajně s vedením města nejlepší možné řešení. To pak může výrazně ušetřit nevhodně vynaložené prostředky budoucího projektu a realizace.

O ochranu této lokality usiluje město již několik let. V roce 2017 předložila Pracovní skupina pro Regeneraci městské památkové zóny návrh na vyhlášení Liebiegova městečka za městskou památkovou zónu. „Tato zcela unikátní lokalita zahradního města patří k tomu nejcennějšímu, co v Liberci máme. Jedná se spíše o nedopatření, že tato oblast už dávno není památkovou zónou," řekl před lety Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

Doposud se nepodařilo dotáhnout do konce žádnou snahu o ochranu této lokality. Změnu by měla přinést zmíněná zóna intenzivní péče. „Zóna se promítne v nastavení limit v manuálech veřejných prostranství, jako například v manuálu věnovanému městským povrchům, kde pro lokalitu jsou doporučeny kamenné kvalitní povrchy v lokalitě,“ řekla Drbně již dříve Zuzana Koňasová z KAM.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Náš Liberec/Miloslav Drašner, mapy.cz

Štítky Liberec, Liebiegovo městečko, rekonstrukce, fasáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Dvorský

Starý Reichenberg mizí.. Co ho nahrazuje, vidíme kolem sebe

pondělí, 7. června 2021, 14:10

Dagmar Fejglová

Ty domy už nutně potřebují opravu. Chápu, že město těží z jejich ošutnělého vzhledu, který vyžadují filmaři. Mě osobně šedý vzhled neuráží, až na tu oslnivě červenou střechu, ale to je můj soukromý názor. Odbor územního plánování jistě měl co hovořit do vzhledu objektu, jinak by nedostal stavební povolení na zateplení

pondělí, 7. června 2021, 12:16

Dagmar Fejglová

Ty domy už nutně potřebují opravu. Chápu, že město těží z jejich ošutnělého vzhledu, který vyžadují filmaři, ale na obyvatele nebere ohled.

pondělí, 7. června 2021, 12:11

Eva Justen

Fasáda je necitlivá, ale skepticky se domnívám, že liberecká KAM a její zóny intenzívní péče takovým soukromým úpravám nezabrání, ale zůstanou jen formalitami podobně jako liberecká památková zóna či památková péče - viz v současnosti probíhající úpravy hlediště DFXŠ z veřejných prostředků a jejich estetické i funkční dopady znehodnocující historickou budovu divadla. Ostatně nemáme ani záruku, že takové instituce zabrání bourání architektonických unikátů v Liberci.

neděle, 6. června 2021, 21:51

Václav Polák

To kulaté okénko uprostřed opravdu chybí. U barev jde o zvyk.

neděle, 6. června 2021, 20:29

Jan Svoboda

Myslím, že to je barák koupený na kšeft, myšleno ve smyslu- koupím opravím, přetřu, natřu, vyměním hajzly, podlyhy, vymalu venku i vevnitř a vyfotím a budu pronajímat 5- 6 bytečků. a každý ví, že obal prodává. On z toho baráku udělal něco, co se bude dobře vyjímat na samostatných fotkách realitních kanceláří. Lidi chtějí bydlet v novém, čistém, sterilním prostředí a tak staré domy se maskují jako novostavby a šedá je prostě in. Kdo by si chtěl pronajmout byt v domě který vypadá jako ze švejka?

neděle, 6. června 2021, 20:23

Jan Svoboda

Hergot, víc německy už to ani vypadat nemohlo, tak o co jde? Vypadá to jako tank Tygr- myslím tu krásnou šedou barvu. No, naštěstí je to jen barva, když město bude chtít, jistě zaplatí majiteli a ten to nechá přetřít na barvu khaki pouštní, aby to vypadalo jako Panter, jako ten barák napravo, pak se to bude českým chytrákům snad líbit.

neděle, 6. června 2021, 20:18

Zdeněk Pavel Kranz

Dost slabá informace, foto nic neříkající, ochránci architektury jsou jen na stavebních úřadech, nebo se vytratili, hloupá reklama na čokoládu to zaplatí a jede se dál s minimem znalostí a s bezradností neodpovědnosti demokracie.

neděle, 6. června 2021, 08:56

Ludvík Mach

Říkat si může každý co chce ale to je všechno co může dělat.

sobota, 5. června 2021, 23:04

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.