Aktuálně

Jablonec na pohárovou trofej nedosáhl. Ve finále podlehl Karviné 1:3 více...

A nedal si říct. Se zákazy řízení a po průšvihu na Jablonecku 45letý muž zase řídil, skončil ve vazbě více...

Bude Liberec v příštím roce pokračovat v projektu s domovníky? Zatím neví více...

Zachráněnou lebku sv. Zdislavy by policie měla předat církvi 30. května více...

Dva nové parky a náplavka. Hrádek nad Nisou buduje zelené srdce města více...

Ranní požár v Liberci. Hořelo v areálu bývalých kurtů v Pavlovicích více...

V Krkonoších se válely trubky i náprava od auta, dobrovolníci odnesli tuny odpadu více...

Knihu roku ovládla poezie. Vyhrál Pavel Novotný se svými Zápisky z garsonky

Autoři | Foto Liberecký kraj

Letošní ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje vyhrál Pavel Novotný s poetickým cyklem Zápisky z garsonky. Tato kniha letos získala i cenu Magnesia Litera za poezii.

Ve čtvrtém ročníku krajské soutěže porota vybírala v beletrii a poezii ze sedmi regionálních titulů. „To, že ve společné kategorii má ocenění kniha poezie, je unikát," uvedla při  vyhlášení náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová. Svůj poetický cyklus umístil Novotný do garsonky, kterou obývá malý chlapec spolu se svou invalidní matkou a která je plná knih, gramodesek a matčiných svobodomyslných přátel.

Ocenění se dočkal i ranhojič, požár nebo Heřmanice

Při vyhlášení v krajské knihovně bylo oceněno dalších sedm titulů. Kniha Požár města Česká Lípa 1820 uspěla mezi odbornými a populárně naučnými publikacemi, nejlepší krajskou knihou pro děti se stala publikace o známém jizerskohorském ranhojiči Doktor Kittel a nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je titul Jakob Schmeissner.

Čtenáři v internetovém hlasování za nejlepší dílo vybrali knihu Heřmanice v čase - Tady jsme doma!. Porota letos udělila i dvě zvláštní ceny, a to knihám Liberec a také Humor Němců Jizerských hor. V nově vyhlášené kategorii zaměřené na publikace o obcích uspěla kniha Pěnčín, život mezi Ještědem a Jizerou.

Zvláštní cenu za mimořádný přínos v oblasti literatury obdržela bývalá ředitelka knihovny Věra Vohlídalová, která se před více než 20 lety zasloužila o vybudování současné budovy knihovny nazývané také Stavba smíření. Podle Vinklátové také Vohlídalová zásadním způsobem udala směr, kterým se krajská knihovna dodnes ubírá. „Byl a stále je to obdivuhodný vizionářský a nadčasový čin a přístup," dodala náměstkyně hejtmana.

Ohodnoť článek

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky literatura, správa, soutěž, Liberecký, kniha, Pavel Novotný, byt, knihovna, Liberecký kraj, Květa Vinklátová, Magnesia Litera, Věra Vohlídalová, Heřmanice, Jakob Schmeissner

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.