Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Interiérům na Ještědu se vrací původní podoba ze sedmdesátých let

Interiéry hotelu a restaurace Ještěd prochází postupnou obnovou. Vrací se do podoby ze 70. let minulého století. Nově se podařilo zrenovovat v restauraci a salonku původní osvětlení na koncovkách hliníkových profilů, které jako paprsky vybíhají od středu směrem k oknům.

Světla desítky let nefungovala, teď znovu svítí, řekla Milena Lánská ze společnosti Ještěd, která horský hotel a restauraci už 25 let provozuje. Dnes je stavba dominantou Liberce i celého kraje, Ještěd už si bez ní nikdo neumí představit. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které ho získaly za 85 milionů korun a další desítky milionů investovaly od té doby do jeho oprav. Památka nutně potřebuje kompletní rekonstrukci, jejíž náklady podle odhadů přesáhnou půl miliardy korun.

Původní podobu má již hotelový salonek nebo bar

Hotel a vysílač Ještěd slouží od roku 1973 a patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je stavba národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu.

Už několik let se i za přispění veřejnosti pracuje na obnově původních prvků v interiérech. Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek nebo bar Avion. Z původních prvků baru se přitom zachoval jen barový pult, zázemí s policemi a osvětlení. Z původního nábytku nic nezůstalo, firma tak musela za přispění dárců nechat vyrobit repliky. Do podoby z období svého vzniku, i když s menšími změnami, se vrátily také některé pokoje hotelu.

K 25. výročí působení na Ještědu připravil provozovatel dárek pro obyvatele Libereckého kraje - s kódem LIBEREC25LET mohou v období od 2. do 31. ledna získat při on-line rezervaci padesátiprocentní slevu na ubytování v hotelu. Jedinou podmínkou je prokázat při příjezdu do hotelu trvalé bydliště na území Libereckého kraje alespoň u jednoho z hostů na pokoji. „Hotel na Ještědu je většinu roku obsazený, protože jeho kapacita je malá, chtěli jsme ale, aby si noc na Ještědu užili i ti, kteří by jinak třeba nepřijeli," dodala Lánská.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Janíček

Štítky ČR, památky, architektura, hotely, Ještěd, Liberec, hotel, restaurace, salónek, Liberecký kraj, Karel Hubáček, České Radiokomunikace, Světové dědictví UNESCO, Česko

Komentáře

Článek má zakázané vkládání komentářů.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Interiérům na Ještědu se vrací původní podoba ze sedmdesátých let  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.