čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Nesrovnalosti a chyby v účetnictví. Kraj odhalil nedostatky v domovech seniorů ve Františkově a Vratislavicích

Po kontrole v domovech seniorů ve Františkově a Vratislavicích nad Nisou vyšly najevo nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek, chyby v účetnictví a nehospodárné zacházení s finančními prostředky.

Liberecký kraj zaslal ředitelům příspěvkových organizací provozujících sociální služby Janu Gabrielovi a Evě Stehlíkové vytýkací dopisy, informoval v tiskové zprávě Filip Trdla, mluvčí Libereckého kraje. 

„Je to politováníhodná situace. Po důkladné kontrole hospodaření a nakládání s veřejnými prostředky, kterou jsme provedli i proto, že domovy ve Františkově a Vratislavicích budou mít nového zřizovatele a chtěli jsme mít před definitivním převodem pořádek v účetnictví, jsme odhalili výrazné nesrovnalosti vedoucích pracovníků," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V rámci provedené kontroly byly podle Tulpy zjištěny závažné chyby v oblasti zveřejňování objednávek a smluv v registru smluv, dále také nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek příspěvkovou organizací. „Kontrolní skupina zjistila zadávání zakázek opakujícím se firmám,  ve kterých figurují identické osoby na rozdílných pozicích,“ dodal náměstek hejtmana. 

Více prohřešků bylo zjištěno ve Františkově

Kraj tak dosadí od počátku července do domova seniorů ve Františkově nového statutárního zástupce do doby zániku příspěvkové organizace. Pozici bude zastávat Renata Vítová. „Než se vše vyřeší, bude Domov pro seniory na Františkově fungovat ve dvojím režimu, a to jednak pod hlavičkou Libereckého kraje s novým vedením, tak i pod statutárním městem Liberec, kde ale bude mít kompetenci ke jmenování a odvolávání ředitele město. Jestli pana Gabriela ve funkci nechají, bude záležet na nich,“ vysvětlil Tulpa.

Ředitelka vratislavického domova Eva Stehlíková končí svůj mandát 30. června letošního roku. „K odvolání jsme nepřistoupili, jelikož na rozdíl od Františkova je tam jinak účetně vše v pořádku a nedocházelo k závažnějším nesrovnalostem. Proto od 1. července 2022 domov již nebude příspěvkovou organizací kraje a můžeme ho předat statutárnímu městu Liberec. Veškeré závazky a pohledávky, včetně případných nároků z náhrady škody, vypořádá Liberecký kraj jako původní zřizovatel,“ uzavřel Tulpa.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Liberec, domov seniorů, Františkov, Vratislavice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.