Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Neděle 10. prosince 2023  |  Svátek má Julie
Bez reklam

Lípa Musica míří na Liberecko, hudba rozezní kostely v Hrádku a Liberci

Třetím festivalovým týdnem pokračuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Koncem tohoto týdne přiveze hudební hvězdy na Liberecko, konkrétně do Hrádku nad Nisou a Liberce.

V pátek 15. září se v hrádeckém kostele sv. Bartoloměje představí houslista Josef Špaček v duu s violoncellistou Tomášem Jamníkem s projektem Cesty. Sobotní program nabídne návrat souboru Collegium 1704, který do libereckého kostela sv. Antonína Velikého přiveze vivaldiovský program s výjimečnou mezzosopranistkou Lucile Richardot.

Název Cesty vychází z názvu cédéčka, které jsme natočili v loňském roce pro Supraphon a mapujeme na něm životní cesty skladatelů Leoše Janáčka, Gideona Kleina, Bohuslava Martinů a Erwina Schulhoffa, napsaná v rozmezí pouhých pětatřiceti let 20. století. Z toho alba zazní díla skladatelů Janáčka, Kleina a Schulhoffa. U nich jsme sledovali inspirace, které čerpali ze svých cest. Toto téma bude doplněné ještě hudbou Johanna Sebastiana Bacha,“ představil program hrádeckého koncertu violoncellista Tomáš Jamník.

Společně s houslistou Josefem Špačkem se Jamník na festivalu Lípa Musica představil už v roce 2019, a to v rámci Lípa Musica sexteta, které pro festival v mezinárodním obsazení sestavil Josef Špaček, jenž byl tehdy v roli uměleckého garanta festivalu. „My jsme s Tomášem začali spoluúčinkovat před minimálně deseti lety, náš první společný koncert, kdy jsme hráli jen v obsazení housle a violoncello, proběhl v New Yorku v Českém domě a vlastně od té doby spolu hrajeme,“ doplnil ke spolupráci houslista Josef Špaček. Koncert se uskuteční v pátek 15. září od 19 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou.

Zpívající novinářka vládne nezaměnitelným hlasem

V sobotu 16. září festival Lípa Musica po letech zavítá do kostela sv. Antonína Velikého v Liberci, kde se uskuteční program s titulem Lucile Richardot zpívá Vivaldiho. Na festivalové podium se vrací respektovaný soubor Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím Václavem Luksem, který doprovodí francouzskou mezzosopranistku Lucile Richardot v monotematickém programu věnovaném hudebnímu odkazu Antonia Vivaldiho.

„Pocit, že dobře známe Vivaldiho se opírá především o znalost poměrně úzké výseče repertoáru, a to především instrumentálního. V posledních letech se stále více do popředí dostává jeho operní tvorba, která je velmi důležitá, protože opera byla samozřejmě žánrem par excellence a hlavní disciplínou italských skladatelů. Tam, kde stále ještě možná trošku čekáme na opravdové uznání a objevení celé šíře jeho tvorby, je sakrální tvorba a skladby, které psal pro Ospedale della Pietà, tedy pro dívčí útulek pro dcery z ušlechtilých kruhů, kde Vivaldi působil a kde byla úroveň provozování hudby velmi vysoká. Proto mě velice těší, že na našem koncertě můžeme představit publiku dvě skladby tohoto repertoáru, možná právě jednu z těch nejkrásnějších, a sice jeho Stabat Mater pro sólový alt a žalm Nisi Dominus,“ řekl k programu Václav Luks a k volbě sólistky dodal: „Lucile Richardot je pro mě zpěvačka s nepopsatelným charismatem. Poprvé jsem ji slyšel před mnoha lety v Praze, kdy byla poměrně neznámá, tehdy účinkovala s ansámblem Les Arts Florrisants s Williamem Chirstiem s programem Monteverdiho madrigalů. Výstup Lucile Richardot mě uvedl přímo do vytržení, protože charisma, které je v jejím hlase, v barvě jejího hlasu a jejím projevu je pro mě naprosto nedostižné...“

Mezzosopranistka Lucile Richardot nejprve pracovala jako novinářka, ale po absolvování konzervatorních studií v oboru historicky poučené interpretace se začala naplno zabývat hudbou. Na jevištních i koncertních pódiích se věnuje staré hudbě ale i soudobému repertoáru. Jako žádaná oratorní sólistka zpívala například s Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, the Rotterdams Philharmonisch Orkest a s torontským orchestrem Tafelmusik. Pravidelně vystupuje se soubory Correspondances, Pygmalion, Les Arts Florissants, Pulcinella ad. S Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse se představila v inscenaci Vivaldiho Arsildy coby Lisea (2017) a také na CD J. D. Zelenka: Missa Divi Xaverii (2015).

V následujícím týdnu festival nabídne další koncerty, v České Lípě, a to návraty do tradičních lokalit, kterými je obec Prysk s kostelem sv. Petra a Pavla a město Kamenický Šenov s kinem Hvězda.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Festival Lípa Musica

Štítky koncert, Lípa Musica, Hrádek nad Nisou, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lípa Musica míří na Liberecko, hudba rozezní kostely v Hrádku a Liberci  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.