Čeští a belgičtí profesionální vojáci – chemici využili začátkem února ke společnému cvičení také bývalý selský dvůr v Kunraticích na Frýdlantsku zvaný Jednička. V dalších dnech pak cvičili i v prostorách Posádkového cvičiště chemického vojska Tisá nebo ve vojenském objektu Hvězdov.
„Jsme rádi, že jsme mohli poskytnout profesionálním vojákům zázemí naší Jedničky k armádnímu cvičení Toxic Shell 2025 a věříme, že to nebylo naposledy,“ říká starosta Kunratic Milan Götz (Kunratice).
Cvičení TOXIC SHELL 2025 proběhlo ve dnech 2. až 7. 2. 2025. „Jednalo se o společný výcvik odběrových týmů SIBCRA z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče (PRCHBO) a specialistů CBRN EOD z 15. ženijního pluku a Belgie s podporou spojovacích družstev,“ říká mluvčí libereckých chemiků Pavel Tichý.
Cílem cvičení bylo podle něj prověřit metodiky a postupy týmů CBRN EOD a SIBCRA, manipulaci s přístroji radiační a chemické detekce a provádění dekontaminace malých týmů. „V rámci spojovacího výcviku se týmy zaměřily na obsluhu, výstavbu a provoz spojovacích prostředků s důrazem na komunikační a informační podporu cvičících jednotek na dlouhé vzdálenosti mimo vojenské prostory,“ podotýká.
Cvičilo se v prostorách Posádkového cvičiště chemického vojska Tisá, ve vojenském objektu Hvězdov a nově i v obci Kunratice u Frýdlantu, kde vojáci využili bývalý objekt selského dvora zvaný Jednička.
„Pro vojáky byla připravena celá řada zajímavých incidentů, které zahrnovaly možné hrozby v podobě objevení nelegální laboratoře na výrobu yperitu, který se následně plnil do improvizovaného disperzního a výbušného zařízení nebo převoz a zcizení nebezpečných látek vrtulníkem Mi-24 s následnou snahou zamaskování důkazů pomocí improvizovaných výbušných systémů,“ uzavírá mluvčí libereckého pluku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.