pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Obce možná budou dále spadat pod Turnov, rozhodnutí je nyní na Poslanecké sněmovně

Poslanecká sněmovna rozhodne o tom, zda budou pod Turnov i nadále spadat obce ze tří okresů. Kromě Frýdštejna to chtějí všechny dotčené obce.

Šance, že pod Turnov v Libereckém kraji budou nadále patřit obce ze tří různých okresů, stoupla. Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj dnes schválil pozměňovací návrh k projednávanému zákonu o územně správním členění státu, který by to umožnil. V tiskové zprávě o tom dnes informovali Piráti. Rozhodnutí bude na Poslanecké sněmovně.

Turnov je v územním členění republiky anomálií, jako obec s rozšířenou rozšířenou působností (ORP) zasahuje do tří okresů. Ministerstvo vnitra původně chtělo tuto odchylku novelou zákona odstranit a 16 ze 37 obcí ORP Turnov přičlenit do jiného okresu. Místní starostové ale uspěli s argumentací, že by se tím pro obyvatele výrazně zhoršila dostupnost úřadů. Ministerstvo po jednání s nimi změnilo názor a výjimku pro ORP Turnov chce zachovat.

Pozměňovací návrh, který by to umožnil, předložila skupina poslanců Libereckého kraje. Následně si ho osvojil sněmovní podvýbor pro veřejnou správu a dnes ho schválil výbor. „Lidé v dotčených obcích tak budou moci i nadále vyřizovat většinu svých záležitostí ve městě, do kterého mají nejblíže,“ uvedl poslanec Tomáš Martínek.

Jedinou z obcí, která pod Turnovem nechce zůstat, je Frýdštejn. Usiluje o připojení ke správnímu obvodu Jablonec, v jehož okrese se nachází. Do Jablonce obyvatelé Frýdštejna už dnes dojíždějí za vyřízením řady záležitostí. Podporu má Frýdštejn i ze strany Jablonce.

Autoři | Foto Město Turnov

Štítky Turnov, Semilsko, obce, okres

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.