neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Kam v Harrachově po výletě nebo při špatném počasí? Do muzea

Tradice, šikovné ruce, odvaha, pracovitost, originalita, píle a poctivost – tak to a mnohem víc uvidíte a zažijete díky expozicím a prohlídkám výroby v muzeích v Harrachově. Pokud se chcete ukrýt před nepříznivým počasím, pokud si chcete odpočinout od kilometrů, které jste nachodili v Krkonoších anebo pokud se chcete dozvědět zajímavé příběhy místních lidí, rozhodně navštivte některé z muzeí v Harrachově.

Muzeum skla

Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu Sklárny a minipivovaru Novosad & Syn, obsahuje přes 5000 exponátů, které mapují více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty, které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před 2. světovou válkou jako firemní vzorkovna nejlepších výrobků tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Vzorky nechal zazdít do tajné místnosti Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach před německou armádou a objeveny byly až při rekonstrukci vzorkovny v 70. letech.

Ski museum

Pro milovníky zimních sportů a historie vznikla unikátní expozice čítající úctyhodných 8000 exponátů. Díky odhodlání rodiny Slavíků, jejich lásce ke sportu, a skokanskému zvláště, sběratelské vášni a trpělivosti, si můžete prohlédnout např. přes čtyři sta párů lyží z osmnácti zemí, staré lyže (ski) včetně rákosového vázání, paletu lyžařských vosků, někdejší skokanskou výzbroj a stovky dalších zajímavých a mimořádných fotografií a archiválií.

Hornické muzeum

Harrachovský rudný důl je znám již od poloviny 18. století. Těžba zde byla ukončena v září roku 1992 a Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa je vedená typickým prostředím rudného dolu.

Muzeum Šindelka

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes žulový dům slouží jako jedna z expozic Krkonošských muzeí a je otevřen každému zájemci o lesnictví a myslivost. A co můžete v expozici vidět? V expozici vám předvedou, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Na vlastní oči uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích s 32 vycpanými zvířaty. Anebo je tu připraven funkční model klauzy – zařízení, která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh.

PR text

Štítky harrachov, krkonoše, muzeum, sklárna

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.