sobota 7. prosince 2019 Ambrož

Oprava budovy na Komenského náměstí v Semilech, kde najde útočiště místní školka, se protáhne

Oprava budovy na Komenského náměstí se do konce roku asi nestihne. Rekonstrukce budovy, která by měla sloužit jako dočasný azyl pro děti z MŠ Pod Vartou do té doby, než vyroste v Semilech nová školka, bude dokončena pravděpodobně o měsíc později.

Semily dokončují za 21 milionů korun rekonstrukci čtyřpodlažní budovy na Komenského náměstí vedle základní umělecké školy. Poslouží jako azyl pro děti z dosluhující mateřské školy Pod Vartou, kterou město dá zbourat a místo ní postaví novou. Vše by se mělo stihnout tak, aby po zimě mohla výstavba mateřské školy pro 110 dětí začít, řekla starostka Lena Mlejnková.

O měsíc později

Původně měla oprava budovy na Komenského náměstí skončit do konce letošního roku, podle starostky to bude zřejmě o měsíc později. „Chceme mít jistotu, že všechny betony budou vyschlé. Takže by se to stihlo ještě letos, ale není kam spěchat,“ uvedla starostka. Podle ní během stavby zatím vznikly jen s menší komplikace, které cenu zvýšily zhruba o půl milionu korun. „Měli jsme problémy s klenbou a podezdívkou pod zdí, ale nic zásadního,“ dodala Mlejnková.

Děti by se do náhradních prostor měly přestěhovat v únoru či v březnu, aby výstavba školky mohla začít v dubnu. Semily už firmu, která školku postaví, mají v předstihu vybranou. Město bude výstavba stát přes 103 milionů korun, většinu nákladů zaplatí z evropské dotace. Z integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získá město 82 milionů.

Soutěž už před čtyřmi lety

Na výstavbu nové mateřské školy vypsalo město už před čtyřmi lety architektonickou soutěž, zúčastnilo se jí 70 architektů a studií nejen z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska. Návrh objektu a zahrady se musel mimo jiné vyrovnat s tím, že v budově vedle sebe budou dva nezávislé vzdělávací programy. Vedle standardní školky tam bude i waldorfská. Zvítězil návrh Marka Topiče. Porotu oslovil dispozicí s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Nová školka by měla být v provozu od podzimu 2021.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto MML

Štítky správa, stavby, školy, Semily

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.