neděle 15. prosince 2019 Radana

Čistírna vod v Turnově se v příštím roce dočká rekonstrukce

V příštím roce začne rekonstrukce turnovské čistírny odpadních vod. Náklady se pohybují okolo 70 milionů korun.

V patnáctitisícovém Turnově začne příští rok první etapa rekonstrukce čistírny odpadních vod. Půjde o největší vodohospodářskou akci v regionu, kterou připravuje pro nejbližší léta Vodohospodářské sdružení Turnov. Vyžádá si 70 milionů korun a podíl města bude 12 milionů. Novinářům to řekl starosta Turnova Tomáš Hocke. „Celý region by měl mít zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod jako jeden ze zásadních koncových uzlů čištění vody tady na Turnovsku,“ uvedl starosta.

Čistírna v Turnově byla vybudována v roce 1967, její kapacita je 22.000 ekvivalentních obyvatel. Poslední rozsáhlá rekonstrukce areálu se dělala v letech 2001 až 2002. Stavební objekty jsou sice stále v dobrém stavu, technologie je však na mnoha místech v dožilém až havarijním stavu. Právě v první etapě plánované na roky 2020 až 2021 by se dožilé technologie měly měnit, případně doplňovat.

Komplikace způsobuje fakt, že se nedá regulovat přítok na čistírnu, rekonstrukci potřebuje kotelna včetně kogenerační jednotky, modernizovat se musí řídící systém i plynové hospodářství. Na hraně životnosti je lapák písku, chybí lapák štěrku, dožilá je usazovací nádrž a nejde už třeba sehnat ani náhradní díly pro kalovou koncovku nebo-li kalolis.

Modernizace čistírny se bude dělat bez krajské, státní či evropské dotace, vodohospodářské sdružení se žádostmi o ně neuspělo. VHS Turnov uhradí většinu nákladů z úvěru, který si teprve bude brát. Jeho podíl bude 55 milionů korun. Vedle Turnova na rekonstrukci přispějí třemi miliony korun ještě Přepeře a Ohrazenice, které jsou na čistírnu také napojené. Na druhou etapu zahrnující i biologickou linku se odhadují náklady na 50 až 60 milionů korun. Kdy se bude dělat, zatím není jasné. Vodohospodářské sdružení se na pokračování rekonstrukce čistírny pokusí získat dotaci.

VHS Turnov tvoří šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. V letošním roce investuje sdružení do oprav a modernizace infrastruktury kolem 150 milionů korun, z toho zhruba polovinu se podařilo získat na dotacích. K největším projektům patří zajištění pitné vody pro Ohrazenice a blízkou část Turnova. Součástí projektu bylo vybudování vodojemu. Věž připomínající fotbalovou trofej se stala novou dominantou Turnova.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Budějcká Drbna

Štítky správa, voda, stavby, Turnov, Semilsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.