pátek 16. dubna 2021 Irena

Novým starostou Jilemnice je David Hlaváč, nahradil Vladimíra Richtera

Jilemnice má nového starostu. Po Vladimíru Richterovi se jím stal David Hlaváč. Richter ve funkci rezignoval kvůli souběhu s funkcí krajského radního pro zdravotnictví.

Podle něj tím splnil slib daný loni na podzim po krajských volbách. „Rozhodnutí bylo v rámci vyjednávání krajské koalice. Tam jsem se zavázal jako každý další starosta, byli jsme čtyři, že nejpozději od 1. července letošního roku nebudu starostou ani uvolněným členem jakéhokoliv orgánu na obci," řekl.

Starostou Jilemnice se stal Richter po podzimních komunálních volbách na podzim 2018, od loňského prosince vykonával tuto funkci jako neuvolněný. S rezignací čekal do doby, než bude mít Jilemnice schválený roční rozpočet. „Abych nikoho nového nehodil do rozbouřené řeky," uvedl Richter. Rozpočet ve výši zhruba 200 milionů korun městské zastupitelstvo schválilo ve středu, podle Richtera je únorový termín pro Jilemnici obvyklý. Richter zůstane v Jilemnici v pozici radního.

Nového starostu budou letos do června kvůli souběhu s krajskou funkcí volit ještě zastupitelstva ve Frýdlantu na Liberecku a Studenci na Semilsku. Starostou Frýdlantu je Dan Ramzer (ODS), který je zároveň krajským radním pro školství. Ramzer nyní funkci starosty vykonává jako neuvolněný. Starostou ve Studenci je jako uvolněný Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj - SLK), který je v kraji radním pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova. Souběh funkcí už vyřešil krajský náměstek pro dopravu Jan Sviták (SLK), který už není starostou Prysku na Českolipsku.

V kraji vládne koalice SLK, ODS a Pirátů, ve 45členném zastupitelstvu má většinu 32 mandátů. Podle koaliční smlouvy je od 1. července 2021 funkce hejtmana, náměstků a členů rady kraje neslučitelná s výkonem funkce starosty, primátora nebo uvolněného člena jakéhokoli orgánu obecní samosprávy. Koalice se na tom dohodla na základě zkušeností z minulého volebního období, kdy byla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO) zároveň starostkou České Lípy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Jilemnice

Štítky ČR, správa, personální, Jilemnice, starosta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.