čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Po pádu z Dívčí skály se zranila lezkyně, selhalo ji jištění

V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách Hruboskalska zranila ve čtvrtek v podvečer dvaatřicetiletá lezkyně. Selhalo ji jištění, informoval mluvčí horské služby Radek Zeman.

Žena utrpěla středně těžké zranění. „Komunikovala, byla při vědomí. Letecky jsme ji transportovali na traumacentrum do Liberce," řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Pro záchranáře šlo o komplikovaný zásah. „Na místě nehody není vůbec žádné místo pro přistání, proto jsme s lékařem Letecké záchranné služby (LZS) ke zraněné slanili. Zjistili jsme, že žena utrpěla tržnou ránu na hlavě, a to i přesto, že měla horolezeckou přilbu. Závažnější se ale jevilo poranění páteře. Kromě toho měla mnoho dalších drobných oděrek,“ uvedl zasahující letecký záchranář Horské služby Jizerské hory Jan Dvořák. Lékař lezkyni na místě ošetřil, poté jí záchranáři umístili do vakuové matrace a za pomoci hasičů na nosítkách donesli na silnici k čekajícímu sanitnímu vozu. „V něm jsme zraněnou převezli k vrtulníku," dodal Dvořák.

Čtvrteční zásah byl jeden z těch, při kterých asistuje horská služba i mimo horskou oblast. „Máme v týmu vycvičené letecké záchranáře, kteří mají navíc velmi dobré zkušenosti s pohybem ve skalních terénech. Vzhledem k tomu, že oblíbené lezecké lokality Českého ráje jsou mimo obvyklou oblast naší působnosti, musíme někdy s LZS zasahovat u úrazů horolezců i tam," dodal náčelník Horské služby Jizerské hory David Savický.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Horská služba Jizerské hory

Štítky neštěstí, horolezectví, zranění, Český ráj, horská služba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.