středa 28. července 2021 Viktor

Turnov plánuje od příštího roku zvýšit daň z nemovitosti

Od příštího roku plánuje město Turnov zvýšit daň z nemovitosti kvůli propadu v příjmech ze sdílených daní. Za propadem stojí koronavirus i zrušení superhrubé mzdy.

Navýšení koeficientu z 2,0 na 2,4 schválila rada města, rozhodnutí je ale na zastupitelích města. Pokud změnu obecně závazné vyhlášky v této podobě na konci června schválí, město získá navíc zhruba 4,3 milionu korun, informoval starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

„V reálu to znamená, že třeba u bytu 65 metrů čtverečních dojde k navýšení daně z 364 na 437 korun za rok. U rodinného domu se 100 metry čtverečních zastavěné plochy je to zhruba ze 770 na 924 korun za rok," uvedl Hocke. Ročně na dani z nemovitosti téměř patnáctitisícové město nyní vybere okolo 21,7 milionu korun, naposledy se výše této daně v Turnově měnila v roce 2012.

Příčinou je koronavirus a zrušená superhrubá mzda

Důvodem, proč chce město daň z nemovitosti zvýšit, je podle starosty propad příjmů ze sdílených daní, který zapříčinily dva faktory na celostátní úrovni. „Prvním je ekonomická krize způsobená koronavirem a druhým, že byla zrušená superhrubá mzda," uvedl starosta. Podle něj město přišlo ročně na příjmech o 20 až 25 milionů korun. To je asi desetina původně očekávaných daňových příjmů pro letošní rok, nyní radnice počítá s částkou 180 milionů korun.

Podle starosty úspory hledali nejprve v rozpočtu města. „Provozní příspěvky našich příspěvkových organizací a obchodních společností jsme snížili o pět procent, dotační fond města jsme ponížili o 20 procent, snížili jsme pracovní úvazky na městském úřadu, snížili jsme smlouvu na údržbu města a městské zeleně," uvedl. Radnice šetří i na investicích. "Děláme jen to, co jsme začali dělat minulý rok, anebo na co máme dotace nebo na co nám přispívají lidé při koupi pozemků - na zasíťování nebo na silnice," řekl Hocke. Jen úspory v rozpočtu města ale podle něj nestačí. „Bohužel ekonomika neroste, tak jak nám všichni říkají, aspoň to není vidět na daňových příjmech," dodal starosta.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Turnov

Štítky správa, daně, reality, Turnov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.