Přes pět desítek betlémů nejrůznějších materiálů, velikostí, zpracování a stáří můžete v těchto dnech spatřit na vánoční výstavě v semilském muzeu Za betlémskou hvězdou.
V expozici jsou tak betlémy, které jsou zapůjčené z muzeí ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Mnichově Hradišti a Jilemnici. „Ze sbírek těchto institucí je nyní v Semilech k vidění například rozměrná divadelní opona s motivem barokního betléma Matyáše Bernarda Brauna z Kuksu, královédvorský mechanický betlém Ladislava Cermana s pohyblivými figurkami či rozměrný skříňkový betlém sestavený z ručně malovaných figurek z dílny mnichovohradišťského malíře Václava Ningera z první poloviny 19. století," řekl Šnaiberk.
Mezi zajímavé patří podle něj určitě i 200 let starý betlém z chlebového těsta či betlém z tragantu, což je bílá pryskyřice, která se získávala nařezáváním kůry ze stromů rostoucích v Řecku, Turecku či Íránu. Ze své sbírky semilské muzeum vystavilo skříňkový betlém z kozákovských polodrahokamů se skleněnými figurkami od Jaroslava Brychty.
Betlémy má muzeum zapůjčené i od soukromých sběratelů. Mezi ně patří například dvě řezbářská díla Zdeňka Lindnera, kdy jedním z nich je dvoukřídlý betlém z kostela sv. Petra a Pavla. Další betlémy jsou keramické, papírové, z pečiva, ze šustí či ze skla. „Betlém z přírodnin pak vyrobily děti z přírodního klubu Kořínek, sídlícího v zelené roubence v Jílovecké ulici," dodal Šnaiberk. Vánoční výstava muzea se jmenuje Za Betlémskou hvězdou, potrvá do ledna příštího roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.