Muzeum v Semilech pátrá po dosud neznámých obrazech Vladimíra Komárka, Josefa Němce a Stanislava Feikla, které jsou v soukromých sbírkách. Chtělo by je veřejnosti ukázat při výstavách věnovaných těmto umělcům. V tiskové zprávě o tom informoval ředitel muzea Miroslav Šnaiberk.
Na letošní léto chystá muzeum společnou výstavu uznávaného výtvarníka Komárka (1928 – 2002) a jeho blízkého přítele, malíře a restaurátora Němce (1922 – 2000). „Aby byla výstava objevná a divácky atraktivní, oslovujeme soukromé sběratele a majitele běžně nevystavovaných maleb a prosíme je o jejich zapůjčení na výstavu. Je pravděpodobné, že nejen v semilském regionu existují obrazy od obou autorů, které doposud nebyly vystaveny v žádné galerii. To se týká především Vladimíra Komárka, ale i Josefa Němce, jehož výtvarné začátky spadají do Semil a okolí, kde žil a působil," uvedl Šnaiberk.
Neděle, 13. února 2022, 07:05
Výstava o tom, jak město Semily vypadalo, vypadá a mohlo by vypadat. Přesně o tom je Vidět Semily, nová výstava v Muzeum a Pojizerské galerii Semily. Jsou na ní i vizualizace, jak by mohly vypadat fasády některých budov ve městě očištěné od reklam....
Výstavu dnesš již poněkud zapomenutého malíře Stanislava Feikla, který se narodil v roce 1883 v Dolní Sytové u Semil a zemřel v roce 1933 v Praze, chystá muzeum na příští rok. „Zde nám s vytvořením výstavní kolekce pomohou muzea a galerie z celé republiky a soukromí sběratelé, na které se průběžně obracíme," uvedl ředitel muzea.
Obrazy podle něj maloval také Feiklův starší bratr František, který se však umělecky neprosadil a ve 33 letech spáchal sebevraždu. „Jeho obrazy jsou dnes velmi vzácné, semilské muzeum získalo nedávno jeden z nich, které na výstavě spolu s obrazy Stanislava Feikla v příštím roce vystavíme," dodal Šnaiberk.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.