Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Pátek 3. února 2023  |  Svátek má Blažej

Oprava silnice v Rokytnici nad Jizerou přijde krajskou kasu na čtvrt miliardy

Na bezmála 260 milionů korun se vyšplhají náklady na připravovanou rekonstrukci silnice druhé třídy č. 294 v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku. Na financování se vedle kraje bude podílet také město. To uhradí zhruba pětinu z celé částky, peníze půjdou na chodníky a zastávky.

Kraj podle Svitáka žádá na projekt dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), na přípravě projektu se podle něj pracovalo deset let. „Příprava byla komplikovaná, čekali jsme na podmínky programu, abychom projekt upravili," doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták. Stavba je podle něj rozdělena na dvě části, část financovaná krajem zahrnuje kromě samotné silnice i rekonstrukce čtyř mostů, dešťové kanalizace, propustků a zpevnění krajnic. Kraj to přijde zhruba na 200 milionů korun včetně DPH.

Obnova se týká úseku dlouhého bezmála 2,5 kilometru. Na náročné stavbě se bude 56 miliony korun podílet i město Rokytnice nad Jizerou. „Je to pro nás největší investiční akce města za řadu posledních let. Studii jsme si nechali zpracovat už v roce 2008. Úsek je v havarijním stavu a těší mě, že se po tolika letech díky spolupráci s Libereckým krajem podařilo začít výběrové řízení na zhotovitele," doplnil starosta Petr Matyáš.

Silnici v Rokytnici nad Jizerou čeká oprava i nové chodníky. Stavba by mohla začít na jaře

Liberecký kraj hledá zhotovitele pro rekonstrukci silnice II/294 v Rokytnici nad Jizerou. Součástí stavby bude i vybudování dešťové kanalizace, opěrných zdí i nových chodníků nebo autobusových zastávek. Oprava by měla trvat dvě stavební sezony,...

Zhotovitel se zatím hledá

Pracovat se bude na úseku od hlavní křižovatky se silnicí I/14 až na náměstí, Liberecký kraj už vyhlásil veřejnou soutěž na dodavatele. Přihlášky je možné podávat do 23. ledna, práce by měly začít na jaře a potrvají dvě stavební sezony. „Město z dotačních prostředků buduje chodníky, dešťovou kanalizaci a opěrné zdi," doplnil Sviták. Jde podle něj o první etapu. „V původní variantě byly etapy tři, teď to vypadá, že budou jen dvě, ale ty další části jsou teprve před projekční přípravou," dodal náměstek.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) má kraj v novém programovacím období šanci získat z IROP mnohem méně peněz než v tom minulém. „Zatímco v minulém období jsme jako kraj dokázali využít 1,4 miliardy korun z IROP, tak v novém období se ty peníze rozdělily podle délky silniční sítě, a my máme k dispozici jen 580 milionů korun," řekl Půta. Znamená to podle něj mnohem větší tlak na krajský rozpočet. „Pokud chceme tempo zlepšování stavu silnic udržet, musíme každoročně opravit nějakých 60 až 70 kilometrů," dodal hejtman.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay

Štítky Liberecký, Rokytnice, silnice, oprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.