Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech vystavuje soubor květinových zátiší od 33 umělců. Na výstavě nazvané Za tichem květin jsou díla známých mistrů, jakými byli Václav Špála nebo Otakar Kubín, i práce neznámých nebo zapomenutých autorů. Na přípravě klíčové výstavy letošní letní sezony pracovali v semilském muzeu několik let.
Výstava potrvá do 15. září, řekl ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. „Sestavit takovou výstavu chce čas, když jsme hledali potřebná díla nejen po galeriích, ale i v aukcích a v soukromých sbírkách. Výsledkem je dle mého názoru velmi zajímavá a pestrá kolekce děl," doplnil Šnaiberk.
Výstava prezentuje podle něj obrazy spojené často s velmi silnými příběhy. Příkladem může být obraz od malířky židovského původu Heleny Wiesnerové, který namalovala v roce 1943 v koncentračním táboře v Terezíně. Práce na takových obrazech zřejmě pomohla autorce přežít.
Mezi vystavujícími jsou malíři pojizerští a polabští, ať už žijící jako Ludmila a Vlasta Matoušovy, Jiří Urban nebo Jaroslava Bičovská, či nežijící, jako jsou František Jiroudek, Vladimír Komárek, Jiří Salaba nebo Čeněk Choděra.
„Zastoupeni jsou i mladí progresivní umělci Martin Mulač, Michal Rapant, Alexandra Jiřičková, Martina Meletzká, Barbora Bieylonovič, Eva Pejchalová či Martin Mrkva. Dokazují, že žánr květinového zátiší má jako výrazový prostředek stále co říci a není mrtvým tématem. Ostatně můžeme vnímat květinu jako okno do duše autora," dodal ředitel muzea.
Na výstavě je také videoprojekce akvarelové malby, při doprovodných akcí se podle Šnaiberka uskuteční 20. července takzvaný akvarelový plenér pro začínající i pokročilé malíře a na konci výstavy se 14. září uskuteční setkání s autory a komentovaná prohlídka. Část vystavených děl je podle ředitele na prodej, deset procent ze získané částky dostane muzeum na nákup dalších děl do své sbírky výtvarného umění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
A ukázka několika obrazů, či fotky z výstavy....to by k článku nebylo, prosím? Jinak bych ráda přijela.
Hella Wiesnerová byla specialistka na květinová zátiší. Mám taky jedno terezínské z r. 1943, které je podstatně horší umělecké kvality než její předválečné práce... Sama sice přežila, ale její manžel Adolf Wiesner, uznávaný portrétista pražské židovské elity, v Terezíně zemřel.