Počasí dnes11 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

V Nepálu postavili Češi školu z bambusu

Koncem dubna otevřeli v Nepálu česko-nepálskou školu v Anaikotu. Škola je pilotním projektem, který by časem bylo možno využít jako prototyp pro stavbu škol v jiných odlehlých oblastech Nepálu. Bambusová školy, jak už název napovídá, je z bumsabusu.

S nápadem stavby školy, která by využívala co nejvíce místní přírodní materiály, přišla skupina architektů a milovníků Neplálu Martina Kostnerová, Petr Kostner, Soňa Huberová a Jakub Svatoň. Cílem projektu je získat možnost postavit budovu i v odlehlých místech, kam není snadné dopravit stavební materiál, ze kterého se tu v Nepálu běžně staví.

Nahrazením cihel, ocelových trubek a betonu materiálem, který je dostupný přímo v místě jako bambus, kameny a jíl, získáte možnost postavit stejnou budovu téměř v jakékoliv odlehlé vesnici v Nepálu. Navíc vás celá škola přijde na pakatel, protože materiál je většinou volně dostupný v přírodě," vysvětluje Soňa Huberová.

Kde koho by asi napadlo, proč je tedy potřeba, aby jezdili čeští architekti do Nepálu, učit stavět místní lidi z místního materiálu! Odpověď je na snadě. Přestože je Nepál země do velké míry ohrožena zemětřesením, ne všechny stavby berou toto riziko v potaz a nesplňují základní bezpečnostní předpoklady.

Čeští architekti bambusové školy pracovali s materiálem takovým způsobem, aby zajistily co největší stabilitu a odolnost proti zemětřesení. Bambus byl navíc ošetřen tak, aby se zvýšila jeho odolnost proti působení vody i parazitům.

Tyto techniky nejsou v Nepále zatím téměř vůbec využívané a ani moc známé. Prototyp bambusové školy je proto výjmečným příkladem, který by mohl sloužit jako vzor k dalším podobným stavbám,“ doplňuje Jakub Svatoň.

Proti tradičním školám v Nepálu má bambusová škola i  řadu dalších výhod. Třídy jsou díky velkým oknům a větracímu systému vzdužné s dostatkem světla a příjemným výhledem. Jedna venkovní třída umožňuje výuku v otevřeném prostoru, v příjemném stínu pod střechou. Přírodní materiál navíc pomáhá budovu přirozeně začlenit do místního prostředí.

Ve škole jsou tři třídy, do kterých se celkem vejde asi 100 žáků. Na celou stavbu dohlíželi, a také se velice aktivně podíleli  architekti Soňa s Jakubem i s jejich ročním synem Theem.  Výstavba trvala asi sedm měsíců a celkový rozpočet byl cca  430 000 korun.

Postavením školy ale česká spolupráce v Anaikotu nekončí. Namaste Nepal, česká organizace, která celý projekt zaštiťuje, by již od října ráda poslala jednoho dobrovolníka učitele, který by místní škole pomáhal s metodikou výuky.  

Bambusová škola v Anaikotu je již třetí školou postavenou Čechy v Nepálu.  Namaste Nepál ve spolupráci s nepálskou organizací DCWC postavila již dříve školu v Khandadevi (2007) a školu v Čhjarpě (2012) pod vedením Jaroslava Volšického. Organizace se podílela i na stavbě nemocnice v Radžbásu (2009).

Napsala: Lucie Pečínková

Štítky škola, Nepál, Češi, architekt, materiál, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Nepálu postavili Češi školu z bambusu  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.