Pokud v současnosti převáží záchranáři v sanitě pacienta do nemocnice a potřebují předat informace o jeho zdravotním stavu, ještě po cestě informace napíšou do počítače a vytisknou. V okamžiku, kdy jej předávají do péče lékařům nemocnice společně s ním předávají i papír s informacemi.
V dnešní době moderní techniky jde o celkem zastaralý způsob, ovšem jiný způsob předávání informací o zdravotním stavu pacienta zákon neumožňuje. Má se to ovšem od roku 2024 nebo 2025 změnit a zákon o elektronizaci zdravotnictví již umožní posílání informací mezi záchranáři a nemocnicí elektronicky. Záchranáři v Libereckém kraji budou na tuto změnu připraveni v předstihu, neboť získají vybavení pro elektronické předávaní informací. Pomůže jim v tom projekt eHealt – Interoperabilita Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, který umožní předávání zdravotnické dokumentace nejen v našem kraji, ale i v sousedních regionech.
„Cílem projektu je zlepšit kvalitu poskytované péče četnějším využíváním informačních technologií. Elektronizace se dočká například zdravotnická dokumentace a usnadní se její výměna v rámci zdravotnických systémů. Zkrátka už nebude potřeba tolik fyzického papíru,“ uvedl Vladimír Richter (ODS), člen rady kraje pro resort zdravotnictví a podotkl: „Ano, je zvláštní, že v dnešní době elektronizace je právě zdravotnictví tou oblastí, kde ještě toto nefunguje.“
Na projekt chce kraj získat finanční podporu z dotací Integrovaného regionálního operačního programu. „Celkové předpokládané výdaje jsou 38.005.570 korun. Součástí projektu budou i další výdaje na servisní služby v rámci udržitelnosti, které budou předmětem výběrového řízení na dodávky ICT. Jedná se o 40.086.895,00 korun,“ dodal Jiří Ulvr (Starostové pro LK), radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.