Počasí dnes5,5 °C, zítra7,8 °C
Čtvrtek 20. března 2025  |  Svátek má Světlana
Bez reklam

Aktuálně

Většina skiareálů v Libereckém kraji o víkendu ukončí sezonu více...

Odbory zastupující řidiče BusLinu hrozí stávkou, když firma nezmění přístup více...

Mistrovství ČR ve střelbě ze vzduchových zbraní: Liberečtí střelci opět přiváží cenné kovy více...

Zoufalý taxikář volal strážníky. V autě se mu zasekl opilý, asi 150 kilo vážící zákazník více...

V jedné z budov nemocnice zasahovali hasiči u úniku nebezpečných látek. Než dorazili, evakuovalo se z budovy 10 lidí více...

Lidé v Turnově protestovali proti plánované silnici 35 vedoucí Českým rájem. Je na čase začít se stavbou, kontruje ministr Kupka více...

V Liberci se v sobotu setkají lidé s alopecií. Název akce ilustruje jejich postoj, zní Nikdy to nevzdávej více...

Nemocnost v Libereckém kraji opět mírně stoupla, zůstala ale pod hranicí epidemie více...

Republikový unikát od liberecké záchranky. Tašky Panik pro složky IZS pro situace, ve kterých záchranáři ke zraněným nemohou více...

Liberec uspěl s žalobou na stát kvůli referendu, dostat by měl milion

Autoři | Foto Drbna

Liberec uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 2 s žalobou na ministerstvo spravedlnosti kvůli náhradě škody za neoprávněně uskutečněné místní referendum v říjnu 2018. Od státu by mělo město získat 1,019 milionu korun, žádalo 1,761 milionu. Rozhodnutí soudu ale není zatím pravomocné.

Informoval o tom primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Michal Pleskot z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti sdělil, že další procesní kroky ministerstvo zváží na základě podrobného posouzení soudního rozhodnutí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající spor, nelze sdělovat podrobnější informace," dodal.

Primátor je s verdiktem spokojený. „Vyplatí se i po pěti letech si svoje práva obhajovat," řekl. Radnice se před pražským soudem domáhala zaplacení nákladů spojených s neoprávněně nařízeným referendem.

Místní referendum se v Liberci konalo v říjnu 2018 na základě rozhodnutí místního krajského soudu. Organizátoři referenda tehdy s tímto požadavkem uspěli u soudu poté, co z magistrátu dostali vyrozumění, že kvůli nedostatku podpisů nejsou splněné podmínky pro pořádání referenda. Liberec sice proti tomuto rozhodnutí krajského soudu podal kasační stížnost a Nejvyšší správní soud dal městu za pravdu, rozhodl tak ale až po uspořádání referenda.

Krajský soud tehdy chybně rozhodl o konání referenda. Opomenul zastupitelstvo města Liberce, které podle zákona má právo referendum vyhlásit samo, a pakliže to nevyhlásí, tak potom to může udělat soud. Ale soud tehdy nedbal na toto právo zastupitelstva města a rovnou referendum nařídil," připomněl dnes primátor.

Referendum s pěti otázkami k investicím města, regulaci hazardu a bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let by ale tehdy nebylo platné, i kdyby bylo nařízeno oprávněně. Konalo se sice souběžně s komunálními volbami, hlasovalo v něm ale jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti bylo zapotřebí minimálně pětatřicetiprocentní účast.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, soud, referendum, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberec uspěl s žalobou na stát kvůli referendu, dostat by měl milion  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.