Liberec uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 2 s žalobou na ministerstvo spravedlnosti kvůli náhradě škody za neoprávněně uskutečněné místní referendum v říjnu 2018. Od státu by mělo město získat 1,019 milionu korun, žádalo 1,761 milionu. Rozhodnutí soudu ale není zatím pravomocné.
Informoval o tom primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Michal Pleskot z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti sdělil, že další procesní kroky ministerstvo zváží na základě podrobného posouzení soudního rozhodnutí.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající spor, nelze sdělovat podrobnější informace," dodal.
Primátor je s verdiktem spokojený. „Vyplatí se i po pěti letech si svoje práva obhajovat," řekl. Radnice se před pražským soudem domáhala zaplacení nákladů spojených s neoprávněně nařízeným referendem.
Místní referendum se v Liberci konalo v říjnu 2018 na základě rozhodnutí místního krajského soudu. Organizátoři referenda tehdy s tímto požadavkem uspěli u soudu poté, co z magistrátu dostali vyrozumění, že kvůli nedostatku podpisů nejsou splněné podmínky pro pořádání referenda. Liberec sice proti tomuto rozhodnutí krajského soudu podal kasační stížnost a Nejvyšší správní soud dal městu za pravdu, rozhodl tak ale až po uspořádání referenda.
„Krajský soud tehdy chybně rozhodl o konání referenda. Opomenul zastupitelstvo města Liberce, které podle zákona má právo referendum vyhlásit samo, a pakliže to nevyhlásí, tak potom to může udělat soud. Ale soud tehdy nedbal na toto právo zastupitelstva města a rovnou referendum nařídil," připomněl dnes primátor.
Referendum s pěti otázkami k investicím města, regulaci hazardu a bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let by ale tehdy nebylo platné, i kdyby bylo nařízeno oprávněně. Konalo se sice souběžně s komunálními volbami, hlasovalo v něm ale jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti bylo zapotřebí minimálně pětatřicetiprocentní účast.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.