Aktuálně

Prodat 55 pozemků najednou pro výstavbu rodinných domů se Českému Dubu nepovedlo. Začne je nabízet jednotlivě více...

Liberecká devátá liga: Lídři odstartovali výhrami více...

Bílí Tygři mění trenéra. Filipa Pešána střídá na pozici hlavního kouče A-týmu dosavadní asistent Jiří Kudrna více...

Zachránce nejen pro Madlenku se bude hledat i v České Lípě. Zájem o darování kostní dřeně je enormní více...

Byla císařovna Sisi anorektička? Hubnutím byla přímo posedlá více...

V Geoparku Ralsko odstartuje v neděli nová sezóna. Exkurzí na horu Ralsko s certifikovaným průvodcem více...

Liberecká „Únikovka“ pro řidiče letos začne už 1. dubna. Takovou kumulaci uzavírek město nepamatuje více...

Restaurátoři obnovili stovky sbírkových předmětů. Od odznaků až po sochy

Autoři | Foto Severočeské muzeum Liberec

Přes tisíc tři sta sbírkových předmětů z dvaceti podsbírek zrestaurovali v Severočeském muzeu v Liberci v průběhu více než tří let. Podařilo se to v rámci projektu, jehož cílem bylo doslova zachránit skryté poklady libereckých sbírek. Dvacet restaurátorů se postaralo o znovuzrození rozličných sbírkových předmětů.

Bez nadsázky lze říci, že k takovému rozsahu restaurátorských prací v tak krátké době v historii muzea ještě nikdy nedošlo,“ uvedla krajská náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro LK).

Restaurátorským zásahem prošel například historický nábytek, staré tisky, dřevěné sochy, sádrové plastiky, prapory, odznaky a vyznamenání. Dále se práce týkaly hudebních automatofonů nebo šperků až po například patriotické vyobrazení tak zvaného hřebíčkového orla, který je výsledkem dobové podpůrné kampaně – veřejné sbírky na vedení 1. světové války.

Některé předměty budou součástí stálé expozice, jiné budou vystaveny v tematických výstavách nebo si je bude možné prohlédnout v digitalizované podobě,“ poznamenala Vinklátová.

Restaurátorské práce byly placeny z evropské dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Část financí byla také využita k nákupu a zprovoznění nové technologie zabezpečení depozitářů muzea. Dále pak peníze putovaly na nejrůznější zařízení a vybavení digitalizačního pracoviště muzea – 3D laser skener s kompatibilním příslušenstvím, foto a video příslušenství, nejrůznější druhy tiskáren a skenerů, skenovací zařízení pro digitalizaci původních záznamových médií hudebních automatů nebo přístroj zvaný spektrometr, což je ruční rentgenový analyzátor pro přesnou analýzu chemického složení materiálů, a mnoho dalšího. Severočeské muzeum v Liberci, které je mimo jiné také výzkumnou organizací registrovanou u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, tak může využívat nejmodernější technologie.

V dnešní době zdražování je dobrou zprávou to, že i když plánované výdaje projektu byly ve výši mírně přes 47 milionů korun podařilo se všechny aktivity dokončit za necelých 43 milionů korun, tedy s úsporou přes 4,2 milionu korun,“ doplnil radní kraje pro regionální rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro LK). Pokud administrace a přidělení dotace dopadne podle plánu, bude příspěvek Evropské unie a České republiky bude ve výši 90 %, což v tomto případě znamená dotaci 38,5 milionu korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky restaurování, sbírky, Severočeské muzeum, Liberec

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.