Počty nemocných akutními respiračními infekcemi nadále rostou. V pátém kalendářním týdnu jejich množství stouplo o 7 procent. Ve třech okresech nemocnost výrazně převýšila epidemický práh s výjimkou Jablonecka, kde je jen těsně nad.
Ve vyšetřovaných laboratorních vzorcích jednoznačně dominuje virus chřipky A, který byl zachycen v uvedeném týdnu v 79 případech, z toho bylo 52 typu A-H1N1. Dále epidemiologové ve vzorcích odhalili lidský BOCA virus, respiračně syncytiální viry A i B, rhinovirus, adenovirus, virus parainfluenzy a parechovirus.
„V 5. kalendářním týdnu neevidujeme případ vážného průběhu chřipky s nutností umělé plicní ventilace, nebo s úmrtím. Od podzimu 2023 evidujeme celkem 183 případů chřipky typu A, chřipka typu B nebyla zatím zachycena,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
Epidemiologové upozorňují, že chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění dýchací soustavy, které může mít velmi závažný průběh, zejména u malých dětí, seniorů, nebo jinak oslabených jedinců. Přenáší se nejčastěji kapénkami, a k infekci dochází jejich vdechnutím. Tedy se člověk může snadno nakazit od někoho, kdo kašle či kýchá a nezakrývá si při tom pusu a nos.
Inkubační doba mezi nakažením a začátkem projevů činí 1-5 dní, následně se rozvíjí příznaky charakterizované horečkou, únavou, bolestmi svalů a respiračními příznaky. Nejvyšší infekčnost pro okolí představuje období přibližně 2-3 dnů v začátcích příznaků.
„Z hlediska řádného zaléčení, i pro omezení dalšího šíření nemoci, je zásadní věcí izolace doma s klidem na lůžku. Přechozená či nedoléčená chřipka skrývá další nebezpečí v podobě celé řady možných pozdějších komplikací s rizikem trvalých následků,“ upozorňuje Balašová.
Onemocnění covid-19 má podle výsledků zatím stále klesající tendenci. V uplynulém týdnu byl diagnostikován u dvaadvaceti lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.