Na řece Olešce na Semilsku byl potvrzen výskyt račího moru, který veterináři prokázali u uhynulých raků. Na řece byla proto přijata mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy.
Krajská veterinární správa (KVS) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a obcí s rozšířenou působností Semily vymezila ochranné pásmo. Tvoří jej úsek toku řeky Olešky od mostu na rozhraní Libštátu a Košťálova po jez u benzínové pumpy v katastru Slaná. Opatření se dotknou především rybářů, neboť zakazují přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásmo do jiných vod. Výjimku může povolit pouze veterinární správa. V ochranném pásmu je po lovu ryb také nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní.
„Mimořádná veterinární opatření budou v platnosti půl roku. Agentura ochrany přírody a krajiny umístila v ochranném pásmu informační tabule, na kterých jsou popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj uložit pokutu,“ uvedl mluvčí KVS Petr Vorlíček.
Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyny. Zdrojem nákazy jsou invazní druhy raků ze Severní Ameriky, kterým ale nákaza neublíží. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce.
K šíření nákazy přispívá například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě, holínky atd.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.