neděle 25. října 2020 Beáta

Prodloužení smlouvy s BusLinem zastupitelé v Jablonci neschválili

Zastupitelé v Jablonci neschválili další prodloužení smlouvy s dopravní společností BusLine MHD Jablonec na zajištění dopravy ve městě a přilehlém regionu od 1. února 2021. Zároveň pověřili primátora Jiřího Čeřovského (ODS) a jeho náměstka Milana Kouřila (ANO), aby jednali o zajištění dopravy s dalšími firmami

BusLine ve městě léta jezdí, smlouva mu vyprší 31. ledna 2021. Dopravce je jednou z firem stíhaných kvůli pletichám ve veřejné soutěži.

Jablonec vypsal na začátku roku 2019 veřejnou soutěž na zajištění dopravy ve městě a přilehlém regionu na příštích deset let. Zakázku získala na začátku letošního dubna pražská firma About Me s nabídkovou cenou 48,38 korun na kilometr, tedy 684,577 milionu korun bez DPH. Druhým účastníkem byla Autobusová doprava Podbořany, která nabídla výrazně vyšší cenu. Soutěž ale napadla jak neúspěšná firma, tak BusLine, který se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kvůli tlaku firem a z obavy, že nebude schopna dopravu zajistit, radnice v srpnu zakázku zrušila. Miroslav Cák z firmy AGM Partners, která pro město soutěž zajišťuje, přirovnal tlak firem ke kobercovému bombardování. Město nakonec muselo zakázku zadat přímo na dva roky, což je maximum, které dovoluje zákon. Oslovilo firmu About Me a zájem podat nabídku projevil také Busline. Radnice nakonec dostala jedinou nabídku právě od současného dopravce s cenou 55,96 korun za kilometr, tedy na dva roky za 158,366 milionu korun. Zastupitelé ji ale neschválili.

Cák při dnešní prezentaci zastupitele informoval, že vzhledem k omezení veřejné dopravy v souvislosti s koronavirovou pandemií, jsou v Česku dopravci, kteří by mohli provoz zajistit. Při telefonickém průzkumu oslovil zhruba dvě desítky firem. „Pět nebo šest firem je ochotno se o tom dál bavit," řekl zastupitelům. K zajištěné MHD v Jablonci a okolních obcí je třeba zhruba 30 autobusů, proto kontaktoval velké dopravce.

Zastupitelé primátora a jeho náměstka pověřili, aby v jednání s dopravci pokračovali a pokusili se vyjednat lepší podmínky než nabízí BusLine.

Autoři | Foto DPMLJ

Štítky MHD, Jablonec, busline

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.