Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 13. listopadu 2020, 10:23
Až zase po zimě šlápnete do pedálů jízdních kol, bude se vám na cyklotrasách v Libereckém kraji i polském příhraničí jezdit snadněji a především bez bloudění. Začala obnova 400 kilometrů svislého dopravního značení cyklotras. Hotovo má být příští rok v květnu.
Liberecký kraj na jejich nové značení získal finance z Fondu mikroprojektů Euroregionu Nisa, programu Interreg V–A Česká republika – Polsko a do projektu se pouští společně s polským Jelenohorským okresem. I tam dojde k obnově značení, takže se budou cyklisté lépe orientovat i na cyklotrasách za hranicemi.
„Cílem projektu je zvýšit počet turistů v příhraničních oblastech Polska a Česka a zkvalitnit značení cyklotras. Hlavní cestou je mezinárodní Krakonošova stezka, která vede od polské Jelení Hory přes Frýdlantský výběžek až k německé Žitavě. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo získat finance v rámci spolupráce s polským partnerem, jelikož jsme již čtyři roky měli připravenou projektovou dokumentaci, ale doposud se nám peníze získat nepodařilo,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.
V našem kraji se na cyklistických trasách nejen značení obnoví, ale tam kde chybí nebo je nepřehledné bude také doplněno. Obnova značení se týká 13 cyklotras o celkové délce 400 kilometrů, vedoucích až na hranice Polska, Německa a Česka. Například se to týká cykloznačení na trase Odra–Nisa, v úseku Nová Ves nad Nisou přes Liberec do Hrádku nad Nisou nebo na stezce z Chrastavy přes Jizerské hory až do Vrchlabí.
„Zájem o cyklistiku je u nás v příhraničí enormní, zejména o víkendech, ale za pěkného počasí i ve všední dny. Cyklotrasy jsou doslova nacpané a hodně využívané. Pořádné značení je tak důležité a každé jeho zlepšení i oprava je rozhodně přínosná,“ říká Luboš Marek, starosta Kořenova. Uvítá i jejich vylepšení, například na místech mimo velká rozcestí, kde občas cyklisté bloudí. „Navzájem si ale poradí a obecně jsou cyklostrasy dobře značené. I my jsme jako obec vložili nemalé peníze do vyznačení dalších cyklostezek a tras na Kořenovsku,“ podotýká Luboš Marek.
Jedním z pravidelných uživatelů cyklotras i cyklistických stezek je Aleš Čivrný z Liberce. „Cyklotras je u nás v regionu opravdu hodně, méně už je cyklostezek. Snad se tohle brzy změní. Cyklotrasy jsou dobře značené. Používám na cestách mapy.cz, kde jsou všechny vyznačeny a průběžně aktualizovány, v kombinaci se značením cyklotras v terénu, které je na hodně dobré úrovni a ztratím se opravdu jen výjimečně,“ hodnotí situaci na cyklotrasách v Libereckém kraji cyklista Aleš Čivrný.
Liberecký kraj má již na obnovu značení vysoutěženého dodavatele, a to úspěšně za poloviční předpokládanou cenu. Celkové náklady projektu dosahují 77.260,52 eur, z čehož 58.887,86 eur činí spolufinancování z Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj a zbývajících 18.372,66 eur pak půjde z rozpočtů partnerů.
V Polsku upraví povrch pro bezpečný pohyb cyklistů na komunikaci 2760D, což je cyklostezka spojující cyklistické trasy Jeleniogórské kotliny s trasou ER-2 procházející přes Polsko, Česko i Německo. Nainstalují 4 dopravní svislé značky a informační tabuli s mapou dálkové mezinárodní cyklotrasy Krakonošova stezka. Legenda mapy bude ve třech jazycích – polském, českém i německém. Cyklisté si mohou navíc do svých mobilních telefonů stáhnout prostřednictvím QR kódu mapu. Ta bude umístěna na webech obou partnerů. V těchto dnech se také turisté dočkají letáku s informacemi o zajímavostech na celé Krakonošově stezce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.