pátek 27. listopadu 2020 Xenie

S návratem dětí do škol vyjedou v Libereckém kraji školní spoje

S návratem školáků z prvních a druhých tříd do lavic vyjedou v Libereckém kraji ve středu 18. listopadu po více než měsíční přestávce znovu školní spoje, a to regionální i městské. Kvůli zavedení distanční výuky v souvislosti s koronavirovou pandemií jezdí veřejná doprava od poloviny října v prázdninovém režimu. Liberecký kraj navíc zrušil v souvislosti s uzavřením kin, divadel a barů i víkendové noční vlaky z Liberce do Tanvaldu, Semil, Frýdlantu a Hrádku nad Nisou. Ty zatím jezdit nebudou

„Jsme si vědomi toho, že dětí v autobusech bude opravdu málo, protože především nejmenší děti dopravují z velké části do škol rodiče. Nicméně nemůžeme si dovolit situaci, kdy by v nějakých okrajových částech kraje u lidí, kteří nemají možnost děti do školy dopravit sami, doprava nebyla zajištěna," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zajištění školních spojů přijde podle něj kraj denně zhruba na 100 tisíc korun, a nelze čekat, že to přinese nějaké velké tržby. „Ale zajistit tu dopravu chceme a musíme," dodal.

Liberecký dopravní podnik zavádí s obnovením výuky změny jen na vybraných linkách v pracovní dny a obnoví provoz vybraných školních linek. Prázdninový provoz skončí ve středu na lince 20 a dopravce plně obnoví provoz linek 36, 51, 55, 56, 59 a 60 a také ranní spoj z Liberce do školy v Kateřinkách na lince 53. Nové ranní spoje pro školáky vyjedou také na linkách 12, 14, 15, 16 a 18, informovala mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Dopravní podnik zredukoval kvůli úbytku cestujících nejen školní spoje, ale i provoz o víkendech. Ten zatím obnovovat nebude. Od 1. listopadu ale posílil vybrané spoje linek 27 a 31 do průmyslových zón, aby nebyly tak přeplněné.

I v České Lípě skončí v úterý prázdninový provoz MHD. „Od středy budou znovu autobusy jezdit v plném rozsahu včetně školních spojů," řekla Kristýna Kňákal Brožová. Další změny jízdních řádů připravuje město od 13. prosince. Dotknou se pěti spojů na linkách 202, 203, 205 a 209. „Vycházíme vstříc především podnětům občanů, kteří poukazovali na to, že některé ranní spoje dobře nenavazují na další spoje veřejné dopravy. Pro městský rozpočet to znamená ročně 57.000 korun navíc," doplnil místostarosta Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa).

V Jablonci nad Nisou zatím některá omezení zůstanou, vyjedou jen školní linky 131, 132 a 133. „Jsou to zatím jen drobné změny, protože podle odhadu se do škol vrátí kolem tisícovky dětí a většinu z nich vozí do školy rodiče. Proto obnovu provozu školních linek ve větší míře plánujeme zase, až do se do škol vátí celý první stupeň," řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Ostatní linky podle něj budou dál jezdit podle prázdninových jízdních řádů, autobusy na linkách 106 a 107 pojedou v hodinovém intervalu místo půlhodinového.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky doprava, koronavirus, školy, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.