pátek 27. května 2022 Valdemar

Sněhové jazyky, náledí i popadané stromy. Počasí komplikuje dopravu

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Cestu dnes mohou řidičům komplikovat sněžení, vítr, sněhové jazyky i spadlé stromy. Hasiči je ráno odstraňovali v devíti případech, na Semilsku, Českolipsku a Jablonecku. Na horách byly ráno teploty pod nulou, v ostatních částech kraje mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia nad nulou, vyplývá z dat na webech meteorologů a silničářů.

Meteorologové varují před silným větrem. Očekávají místy nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Ráno podle dopravního webu policie spadl strom na silnici I/14 u Jablonce nad Jizerou na Semilsku na autobus, u Nového Boru na Českolipsku najel jiný autobus do větví. Obě nehody se zřejmě obešly bez zranění. Spadlý smrk na Semilsku ráno zablokoval i silnici I/10 před Harrachovem a další smrk silnici u Semil.

Problémy byly i na železnici, spadlý strom zastavil provoz na trati u Harrachova. „Od 5:30 jsme měli nahlášeno devět událostí spojených s popadanými stromy přes komunikace," řekla před 8:00 regionální mluvčí hasičů Eva Klímová.

Kvůli přeháňkám je rozbředlý sníh i na hlavních silnicích ve směru do Jablonce, do Jizerských hor a Krkonoš. Na vozovkách nižších tříd v těchto horách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem a místy jsou na nich popadané větvě. V Lužických horách na Českolipsku jsou na silnicích zbytky sněhu. Povrchy vozovek v kraji jsou jinak převážně mokré, na Českolipsku suché či vlhké.

Přes den očekávají meteorologové proměnlivou velkou oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami, které budou na horách četnější. V nižších polohách budou srážky dešťové nebo smíšené. Nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma až pěti stupni Celsia, na horách se teplota zřejmě nad nulu nedostane.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasiči Hejnice

Štítky ČR, počasí, silnice, sjízdnost, Liberecký, vítr, 2.VERZE

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.