Je to jen pár dní, co jsme vás varovali před dalšími nájezdy rumunských podvodníků, kteří okupují především parkoviště nákupních center. Právě tahle zpráva mezi vámi vyvolala neskutečně vělkou odezvu, když do redakce přišlo zhruba 90 tipů, kde se podvodníci pohybují, jak vypadají a co mají na sobě. Díky jedné ze čtenářek, která nám poslala zprávu během dnešního dne, se nám podařilo s jedním z podvodníků krátce promluvit.
„Klidně si mě vyfoťte, je mi to jedno. Lidi si to stejně budou pamatovat tři, čtyři dny. Nic víc vám říkat nebudu,“ pokřikoval na fotoaparát jeden z podvodníků, kterého v sobotu kontrolovali strážníci společně s policisty na parkovišti u libereckého OBI policisté.
Mladý muž se rozmluvil až poté, co jsme fotoaparát schovali. „Vy máte svojí práce, vyděláváte. Já ne a musím shánět peníze na dvě děti, co mám doma,“ poznamenal. Podle svých slov do Liberce přijel z Rumunska. „Tohle funguje a vy tomu nezabráníte,“ uzavřel.
Fotografie skupinky podvodníků v Plzni
Průběh promyšleného podvodu je většinou na chlup stejný, jako dnes předvedl Rumun, který v Liberci neokrádal poprvé. Jdete po ulici a nejednou vám kdosi zaklepe na rameno, nemluví a před obličej vám pouze předloží desky s jakýmsi seznamem dárců příspěvků na výstavbu nového centra pro postižené. Jejich jména s částkami leckoho přesvědčí. O dobrém skutku se ale mluvit nedá. Přispíváte pouze do kapsy vykutáleného rumunského gangu, který takto objíždí celou republiku a předstírá, že jde o skupinku neslyšících.
Právě seznam dárců je první věc, kterou podvodníci před příjezdem policistů likvidují a snaží se jí zbavit. Například dnes zadržený Rumun vylákal od skoro dvou desítek lidí více než 4 tisíce korun. Alespoň to vyplývá z papíru, který měl u sebe.
Přesně takhle vypadají formuláře podvodníků, foto z Plzně
Podobných případů je v Libereckém kraji mnoho. „Nicméně podezřelé osoby, na které jsme upozorňováni, se většinou před příjezdem policie rozutečou,“ doplnila už dříve mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
S touhle partičkou Rumunů přitom mají co dočinění i další města. Úřadují v Mostě, Plzni i Praze. Všude používají stejnou taktiku, která jim podle všeho už přes šest let vychází. Buďte proto opatrní a nebojte se zajímat o to, komu přispíváte.
Každý výběrčí by měl mít kasičku, která je zapečetěna a označena úředním razítkem. Dobrovolník, který kasičku nosí, musí být schopen prokázat se pověřením organizace. Na takovém dokladu by měl být kontakt na odpovědnou osobu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.