Přesně dvanáct akcí si na březen připravilo Knihkupectví a antikvariát Fryč v Liberci. Hudba, přednášky, básně... Na své si přijde doslova každý. Kulturní akce jsou podpořeny Fondem kultury a cestovního ruchu města Liberec.
středa 1. března v 18.00
Původní nepálské techniky výroby papíru. Dnes netradiční, ale jinak velmi tradiční materiály, používané v historii, jako je len a konopí. Povídání o tom, jak papírové obrazy vznikají, o historii výroby i o tom, jaké to je být papírníkem.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
pátek 3. března v 19.30
bratři Pikousové a D. Bolech (slam poetry)
film Dívka s velkým S
Kamila Škvrnová & Jinotaj (folk / Hradec Králové)
Janberi (folk / Liberec)
Jan Bružeňák (indie-folk / Černošice)
Vstupné dobrovolné
úterý 7. března v 18.00
Paní Miroslava Kůželová Vás po své dlouholeté praxi na waldorfské škole v Semilech seznámí s tím, jak může výuka českého jazyka probíhat. I tato výuka je prodchnuta příběhy a obrazy tak, aby co nejlépe oslovila citlivou dětskou duši. Učivo se nepředává ve speciálních definicích a odcizených cvičení z pracovního listu, ale je vytvářeno panem učitelem pro děti doslova „na míru“. Učitelé čerpají z učebnic, které se na běžných školách používají, ale tuto předtištěnou formu cvičení dětem „oživují“.
Vstupné 50 Kč
středa 8. března v 18.00
Tento večer představí Tibet prostřednictvím knihy Zápisky z Tibetu z pera básnířky, esejistky a aktivistky Cchering Özer (nar. 1966), která je v současnosti jedním z nejvýraznějších hlasů komentujících a dokumentujících současné dění na „střeše světa“. V říjnu 2015 vyšel český překlad této autorčiny "osudové" knihy, která Özer v roce 2004 přivedla na dráhu disidentky a nezávislé spisovatelky. Jedná se o velice subjektivní, poetické a mnohovrstevné zachycení tibetské reality na počátku jednadvacátého století.
Knihu představí a na vaše otázky odpoví naši hosté: sinologové a odborníci na Dálný východ.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
pátek 10. března v 19.00
Svět příběhů, které berou dech, otevírají srdce a přinášejí změnu. Storytelling je ve zkratce vyprávění příběhů coby nejpřirozenější lidské činnosti (více např. zde).
Martin Hak (*1974) – vypravěč na jevišti, lektor vypravěčských dovedností, vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, po studiu učil na základní umělecké škole či "lektořil" pedagogy a manažery. Vypravěčstvím se zabývá od roku 2001.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
úterý 14. března v 17.30
Náboženství se v posledních 150 letech zdálo být něčím, co z moderní společnosti postupně mizí. Společenská a politická situace posledních zhruba 30 let však ukazuje, že vědecké studium náboženství nemusí být zdaleka jen součástí naší snahy o porozumění vlastním dějinám, ale že jeho přínos se bezprostředně dotýká i naší současnosti. Jak to, že náboženství, kterému ještě před pár lety kdekdo prorokoval zánik, je dnes na vzestupu? Jakou roli hraje a bude hrát v současném světě? či Má sekulární společnost ještě co nabídnout? Na tyto a podobné otázky nabízí religionistika odpovědi.
Večerem Vás provede Doc. PhDr. David Václavík, Ph.D. z Katedry filosofie Technické univerzity Liberec.
Vstupné dobrovolné
středa 15. března v 19.00
Leader skupiny Jablkoň Michal Němec a nové duo se zpěvačkou Marií Puttnerovou.
Vstupné 80 Kč, studenti/senioři 40 Kč.
čtvrtek 16. března v 19.30
Co mají společného Oldřich Nový, Alois Jirásek a Josef Skupa?
Pavel Taussig (*1949), filmový historik, scénárista, publicista, spisovatel... dosud vydal např. knihy Český biják, Hugo Hass život jako film, Hvězdy českého filmového nebe, Neznámí hrdinové, pohnuté osudy. Je také autorem námětu k filmu Kolja.
Kniha "Neznámí hrdinové, překvapivé příběhy": v knize se objeví osobnosti jako Oldřich Nový, František Kupka nebo Alois Jirásek. Osobnosti známé, ale i neznámé, jejich skutky, příběhy, postoje a dramatické osudy.
Knihu "Neznámí hrdinové, překvapivé příběhy" naleznete na e-shopu nebo na prodejně.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
úterý 21. března v 19.00
O každoroční antologii české poezie s názvem Nejlepší české básně, kterou nakladatelství Host vydává od roku 2009, budou hovořit: Editorka výboru roku 2012, vedoucí recenzní rubriky literárního obtýdeníku TVAR a především básnířka Simona Racková. Autorka tří básnických knih, z nichž ta poslední, Tance, vyšla na konci roku 2015. V říjnu minulého roku obdržela prestižní Drážďanskou ceny lyriky. Druhým našim hostem bude básnířka, editorka
mnoha básnických a prozaických knih a editorka výboru Nejlepší české básně 2014 Olga Stehlíková. Za svou básnickou knihu Týdny obdržela v roce 2015 cenu Magnesia Litera za poezii. V současně době dopisuje další dvě básnické sbírky.
Knihu Nejlepší české básně za loňský rok, ale i za roky předešlé naleznete v naší prodejně nebo na e-shopu.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
čtvrtek 23. března v 18.00
Autorský večer a debeta. Významný polský novinář, znalec českého prostředí a jeho nová kniha.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
úterý 28. března v 18.00
Český a německý prostor, jeho jevy a procesy. TUL a Univerzita Pardubice.
Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč
středa 29. března v 18.00
Fotografie a zážitky z kultovního festivalu Burning Man,světa svobody, koncertů a světelných show, který se každoročně koná v Nevadě (USA).
Uvádí Šimon Pikous, Liberecká škola fotografie.
Vstupné 50 Kč
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.