pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Knihkupectví u Fryče si na tento týden připravilo dva tématické večery

Knihkupectví a antikvariát Fryč si připravil tento týden dvě zajímavé akce. V úterý se můžete těšit na večer nad knížkou Nejlepší české básně. Na čtvrtek je přichystána debata o knize Ach, ty Češky!

Nejlepší české básně 

úterý 21. 3. od 19.00 Knihkupectví a antikvariát Fryč

O každoroční antologii české poezie s názvem Nejlepší české básně, kterou nakladatelství Host vydává od roku 2009, budou hovořit vzácní hosté: Editorka výboru roku 2012, vedoucí recenzní rubriky literárního obtýdeníku TVAR a především básnířka Simona Racková. Básnířka, editorka mnoha básnických a prozaických knih a editorka výboru Nejlepší české básně 2014 Olga Stehlíková (Magnesia Litera za poezii 2015). Obě autorky budou číst ukázky ze své tvorby. V rámci Večerů současné české poezie a prózy uvádí Josef Straka. 

kniha Nejlepší české básně 2016
Milovaný i nenáviděný výběr z české poezie, v pořadí osmý. Výběr „nejlepších“ básní nemá sugerovat iluzi objektivity, ale je výsledkem setkání dvou editorů, dvou subjektivních pohledů na poezii daného roku i na poezii jako takovou. Svazek opět představuje přibližně čtyři desítky básní, jež byly uveřejněny v uplynulém roce jako básnické novinky česky píšících autorů; pozornost je věnovaná publikování knižnímu, časopiseckému, ale i na internetu. 

S nápadem vydávat tyto výbory přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman. Podobné ročenky dnes vycházejí v řadě zemí světa. V českém prostředí se na editorství podílely ty nejvýznamnější osobnosti české poezie, mj. Karel Šiktanc, Miloslav Topinka, Petr Král, Ivan Wernisch či Petr Hruška. 

Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč 


Mariusz Surosz: Ach, ty Češky 

čtvrtek 23. 3. v 18.00 Knihkupectví a antikvariát Fryč 

Autorský večer a debata. Významný polský novinář, znalec českého prostředí a jeho nová kniha. 

Mariusz Surosz (*1963) – vystudoval historii a filosofii, přispívá také do několika polských periodik. V českém jazyce již vyšla kniha "Pepíci : dramatické století Čechů polskýma očima". Od roku 2011 žije v Praze. 

Ach, ty Češky! 
Kniha o osmi ženách z české historie a současnosti. Na půdorysu osudů těchto slavných (a mnohdy zapomenutých) osobností – např. Věry Čáslavské, Růženy Vackové, Adiny Mandlové, Petry Šáchové… nám ozřejmuje širší dobové souvislosti a rozkrývá před námi dějiny našeho národa z perspektivy, která o nás vypovídá více, než si sami myslíme. Ach, ty Češky! jsou mistrovským dílem o naší národní povaze, našich komplexech i obrovské síle, zkrátka pestrou mozaikou českých dějin. 

Vstupné 60 Kč, studenti/senioři 30 Kč. 

Všechny kulturní akce pořádané v Knihkupectví a antikvaritátu Fryč najdete zde.

Autoři | Foto Šimon Pikous

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.