Životní příběhy deseti osobností Liberecka představuje ve své nové knize novinář a spisovatel Jan Šebelka (1951).
V knize se čtenář seznámí s životními peripetiemi veterána od Tobruku a Dunkerquu generála Stanislava Hněličky, teatrologa a pedagoga Jiřího Janáčka, letos devadesátiletého, či zoologa a spisovatele, autora kultovní Knihy o Jizerských horách, Miloslava Nevrlého. Dalšími zpovídanými jsou herci Vojtěch Ron a František Peterka, filozof Bohumil Nuska, Marta Kottová, jedna ze sta přeživších Terezínských dětí, fotografem a autor několika knih Jan Pikous, nebo antikomunista Otakar Raulím, jenž strávil v komunistických věznicích víc než 14 let.
Posledním v knize je autor prvního poválečného územního plánu Liberce architekt Svatopluk Technik, o kterém jen málokdo ví, že byl před válkou na stáži u Augusta Perreta a mimo jiné se zúčastnil bojů Slovenského národního povstání.
„Rozhovory vznikaly v letech 2002 až 2010. Nechal jsem je tkz. uležet, protože jsem si chtěl ověřit, zda jim čas neublíží a nic neztratí na síle svých výpovědí. Neztratily, čímž jsem byl mile překvapen. Jednak lidské příběhy i forma, kterou byly zaznamenány, v časové zkoušce obstály, druhak z nich podle mě ještě víc vystupují tradiční hodnoty jako etika, slušnost, moudrost, úcta a vlastenectví, které, aniž bych chtěl moralizovat, se v dnešní době příliš nenosí. Byla by škoda, kdyby tato cenná svědectví o nich, i o době, v níž žili, zapadla,“ řekl o knize její autor Jan Šebelka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.