čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Naivní divadlo chystá pohádku o posádce liazky na slavném závodě

Naivní divadlo v Liberci po deseti letech připravilo další pohádkovou inscenaci inspirovanou úspěchy českých sportovců. Po pohádce o skokanovi na lyžích Jiřím Raškovi bude tentokrát hrát hlavní roli posádka kamionu Liaz na slavném závodě Rallye Paříž - Dakar. Dobrodružně laděná pohádka bude kombinací činohry s loutkami a určena je pro děti od pěti let.

Tvůrci nové inscenace jsou stejní jako u pohádky o Raškovi, napsal ji Tomáš Syrovátka a režíruje Martin Tichý. Tentokrát se inspirovali příběhem libereckého nákladního vozu, závodního speciálu Liaz, který v 80. letech minulého století uspěl na trati proslulé rallye. „Je to tak trochu k největšímu úspěchu Liazu na Dakaru. Letos je tomu 30 let, co dojela jejich posádka mezi kamiony druhá," řekl dramaturg divadla Vít Peřina.

Podle něj ale nepůjde o žádnou věrnou kopii tehdejších událostí. „Příběh není konkrétní o žádném z ročníků tohoto závodu. I jména jsou namíchané z vícero posádek. Když přijdou na představení pamětníci, tak poznají jen náznaky, ale jinak je to samozřejmě fantazie, umělecká fikce a pohádka," uvedl dramaturg.

Při fiktivním závodu tak podle něj bude posádka zažívat i pohádkové epizody. „Inspirací byly tvůrcům arabské pohádky," dodal. V motoristické variaci na Pohádky tisíce a jedné noci nebude chybět například Aladin ani karavana beduínských velbloudů.

Pohádka O Liazce aneb Dakar plný zázraků je podle Peřiny především o kamarádství a plnění snů. „Ze závozníků se stanou závodníci. Semknou se a žene je touha, splnit si svůj sen," dodal.

V premiéře uvede Naivní divadlo pohádku v sobotu od 18 hodin, předpremiéry v podobě školních představení budou v tomto týdnu od úterý do čtvrtka.

Autoři | Foto Naivní divadlo

Štítky Naivní divadlo, Liberec, Liaz, Liazka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.