Aktuálně

Z nové výstavy v českolipském muzeu budete možná mít husí kůži

Autoři | Foto citycrossrun.cz

Netradiční výstavu věnující se tématu sovětské okupace připravila skupina umělců v českolipském muzeu. Dokumentární fotografie i vzpomínky vás přenesou do roku 1968.

Sovětskou okupaci od roku 1968 do počátku 90. let minulého století připomene projekt ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa a také v Muzeu Eduarda Helda v nedalekých Zákupech.

Projekt „Sovětská okupace, od počátku do konce“ zpracovává téma prostřednictvím fotografií, audio a video záznamů a vystavených objektů. Nejde o klasickou muzejní výstavu, jejími iniciátory a tvůrci jsou umělci, kteří se věnují tématu okupace v různých podobách a významech

„Invazi vojsk Varšavské smlouvy, dlouhodobou přítomnost sovětských vojsk na našem území a devastující vliv sovětské politické scény na život naší země i důsledky, které vidíme dodnes, je třeba připomínat v nejrůznějších formách tak, aby si zejména generace, které tu dobu nezažily, uměly představit, jaký marasmus to byl. Aby se dnešní mladí alespoň z malé části dokázali vžít do situace, ve které například má generace žila po celé mládí a ovlivnilo ji to na celý život,“ řekla k výstavě radní Květa Vinklátová. 

Výstava například poprvé představuje dokumentární fotografie Michala Němce, který zachytil 21. srpen 1968 v Praze na svůj tehdy nový fotoaparát Praktica. Unikátní snímky z onoho dne dlouho schovával za trámem na své chalupě na Českolipsku a ukazoval je jen důvěryhodným lidem při zvláštních příležitostech. Někteří z nich, kteří srpnové události zblízka nezažili, nechtěli svědectví fotografického materiálu věřit.

Další část výstavy odkrývá dosud zaznamenatelné stopy po Sovětech v krajině bývalého vojenského prostoru Ralsko i ve vzpomínkách místních obyvatel. Součástí projektu jsou i performance. „Inspirujeme se v performancích 70. a 80. let 20. století, tedy dobovém fenoménu, který se na našem území živě rozvíjel právě za tuhých normalizačních let a stal se důležitou součástí neoficiální kultury,“ uvedl spoluautor výstavy Richard Němec.

Třetí část výstavy je věnována pobytu sovětských vojsk a zájemci ji najdou v Muzeu Eduarda Helda v Zákupech. Projekt je určen pro širokou veřejnost, formou performativní výstavy chce zprostředkovat a nabídnout k diskusi významnou a dosud nepříliš probádanou část naší nedávné historie a každodenního života.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky výstava, okupace, muzeum, Česká Lípa, vojenská okupace, projekt, Eduard Held, Zákupy, kůže, Varšavská smlouva, Michal Němec, Květa Vinklátová, Praktica

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.