Na obnově cenných gotických fresek z první poloviny 14. století pracují už deset let majitelé hradu Houska na Českolipsku. Zchátralou památku získali potomci původních majitelů v 90. letech minulého století a od té doby pracují na obnově. Na restaurátorské práce v hradní kapli přispěl loni více než 180 tisíc korun Liberecký kraj.
„Mám vždy velkou radost, když vidím majitele památek, kteří se o ně zodpovědně starají. V případě Housky se navíc jedná o restituenty, kteří k hradu přistupují jako k rodinnému klenotu, o který rodinu běh historie dvakrát připravil. Příspěvek k obnově fresek vnímám mimo jiné jako příspěvek k nápravě velké křivdy," řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Poslední vlastníci o hrad přišli poprvé za druhé světové války a znovu pak po ní.
Hrad Houska stojí na místě hradiště z devátého století. Založil ho v první polovině 13. století Přemysl Otakar II., a to téměř souběžně s nedalekým hradem Bezděz. Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení pánů z Dubé. Současnou renesanční podobu získal při úpravách po třicetileté válce. Mezi vlastníky Housky byli mimo jiné Hrzánové, Valštejnové nebo Kounicové. V roce 1924 koupil památku prezident Škodových závodů, senátor Josef Šimonek. Po opravách ho rodina až do roku 1939 užívala jako letní a reprezentační sídlo.
Rodina znovu hrad Houska získala až v 90. letech a už 30 let památku otevírá i veřejnosti. Velmi cenná je kaple, o které se dlouho nevědělo, protože byla rozdělena patrem. Je velmi podobná kapli nedalekého Bezdězu. „Naším společným zájmem bylo zachránit již téměř zničené krásné fresky z doby kolem roku 1330. Některé motivy jsou předmětem živých odborných diskusí. Jedinečná je například levoruká lučištnice - položena, polozvíře," poznamenala k výzdobě kaple dcera majitele Zuzana Pavlíková Šimonková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.