Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou a Památníkem národního písemnictví. Má název Nezlomní: Od Franze Kafky po sametovou revoluci a zajít si na ni můžete až do 6. října do Obecního domu v Praze.
Autoři představují třicet nezlomných výtvarných umělců skrze jejich dílo i skrze jejich výhradní slovní projev, ať už jsou to verše, deníkové zápisky, dopisy, rozhovory. Jsou mezi nimi například Otto Gutfreund, Jindřích Štyrský, Josef Čapek, Mikuláš Medek, Karel Nepraš, Otakar Slavík, Eva Kmetová, Radek Kratina nebo Petr Kouba.
„Nezlomnost není pouze politická či společenská, ale spočívá v neochvějné víře ve vlastní uměleckou cestu. Spisovatel Franz Kafka se stal svým metafyzickým dílem, kritickým myšlením a zodpovědným sociálním postojem inspirací pro celou řadu vystavených umělců včetně autorů výstavy,“ uvádějí organizátoři.
K výstavě vyšel bohatě ilustrovaný dvojjazyčný katalog (má neskutečných 304 stran), kde jsou reprodukována všechna vystavená díla včetně medailonků autorů. Rovněž obsahuje Kunsthistorické pohádky – Nezlomní, ve kterých Eugen Brikcius přibližuje jednotlivé umělce.
Plné vstupné je 150 korun, snížené 70 korun a rodinné 300 korun. Na závěr citujme samotného Franze Kafku (Deníky): „Utrpení a radost, vina a nevina jako dvě propojené ruce, člověk by je musel proříznout napříč masem, krví a kostmi.“