neděle 24. ledna 2021 Milena

Tuláčkův statek po válce chátral. Díky záchraně ČVUT ještě stojí

Tuláčkův statek je nádhernou historickou stavbou, která se nachází v obci Kruh u Jilemnice. Nebýt ale Českého vysokého učení technického, dnes by tento objekt patrně nestál.

Dnes je tato stavba dokonce zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek. V minulosti zažil ale Tuláčkův statek nelehká období. Pokud se vrátíme na začátek, zjistíme, že za jeho postavením vůbec nestojí Josef Tuláček. Ten byl až jeho pozdějším majitelem.

Stavitelem této usedlosti byl obchodník s plátnem Jan Horáček. Ten na statku pěstoval len. „Horáček působil v Kruhu jako rychtář, za něhož byla v roce 1792 postavena v obci první škola, která sloužila svému účelu až do výstavby další školy v roce 1886,“ sdělil mluvčí kraje Jan Mikulička

Po Janu Horáčkovi převzal statek Josef Tuláček a v roce 1930 se o stavbu začal starat Tuláčkův synovec Bohumil Kovář. Po válce čekala statek konfiskace. „Stal se majetkem fondu národní obnovy roku a poté místního národního výboru. Statek začalo využívat místní JZD; postupně chátral,“ komentoval Mikulička.

Aktuálně není statek jen historickým objektem, ale díky modernímu vybavení plně slouží i vysokoškolským studentům.

Spásnou se tak pro statek stala Fakulta architektury ČVUT. Ta si ho totiž vzala pod svá křídla, postupně ho začala rekonstruovat a díky tomu došlo v roce 1982 i ke kolaudaci. „Řadu venkovských stavení, která mají dnes velkou historickou hodnotu, zachránili chalupáři. V tomto případě se záchrany ujala ČVUT,“ uvedla v TZ radní Květa Vinklátová.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Liberecký kraj

Štítky Liberecký, Tuláčkův, statek, ČVUT

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.