středa 16. června 2021 Zbyněk

ANIFILM je prvním letošním filmovým festivalem, na kterém se můžeme setkat

PR článek

Po mnoha měsících, kdy byl náš život výrazně omezen, se ukazuje naděje, že se vše má šanci vrátit do normální situace. Budeme si opět postupně zvykat na běžný život a konečně se dočkáme toho, co nám nejvíce chybělo. Pro řadu z nás to byl život s kulturou, s jejím prožíváním i sdílením s blízkými lidmi. A jednou z prvních velkých kulturních akcí, která se uskuteční po všech těch „lockdownech“, bude Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM v Liberci, který se koná ve dnech 22. až 27. června 2021.

Sice v té době budou ještě platná některá nezbytná opatření, ale určitě návštěvníci festivalu budou mít šanci vidět spoustu animovaných filmů: nejnovějších i již dlouho slavných, světových i českých. Hlavní snahou organizátorů je, aby plánovaný program festivalu mohl bezpečně proběhnout pokud možno v plném rozsahu, aby se lidé mohli společně účastnit festivalových projekcí, dílen, her, výstav, koncertů i divadel. 

Festivalové soutěže budou mít tradiční kategorie, novinky ze světa animovaného filmu se představí v mezinárodních soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. A česká animovaná tvorba se v mezinárodních soutěžích rozhodně neztrácí: vždyť jen v prestižní soutěži celovečerních animovaných filmů se představí hned dva z celkem deseti soutěžících filmů. Českou premiéru v této kategorii bude mít film Myši patří do nebe režijního dua Denisa Grimmová a Jan Bubeníček a druhým pak je film Barevný sen Jana Baleje. V soutěži je doprovodí osm dalších celovečerních filmů, mezi nimiž například nebudou chybět oscarový kandidát Vlkochodci  z irského studia Cartoon Saloon, dobrodružství Malého upírka od známého francouzského kreslíře Joanna Sfara, biografický Josep o katalánském umělci Josepu Bartolím a film nezávislého amerického animátora Dashe Shawa Kryptozoo.

Neméně zajímavá soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní či černý. Patří mezi ně například Comeback Vladimira Leschiova či Jde o umění od Joanny Quinn. Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace: Hrůza v tónu gramofonu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé boty, Jsme si o smrt blíž a Mraveniště. Světová i česká animační špička se představí i v kategoriích videoklipů a abstraktní a nenarativní animace, VR filmů a počítačových her. Proběhne také tradiční soutěž národní animované tvorby – Český obzor.

Hlavní letošní doprovodný filmový program má název PLANETA A a zaměří se na celý náš svět. Země a zdejší život v jeho mnoha podobách a prostředích si totiž nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Díky svým téměř neomezeným možnostem nabízí animace mnohem širší a lákavější pojetí fenoménu života na Zemi, než jak jsme zvyklí jej vídat v hrané či dokumentární tvorbě. V pestrém výběru celovečerních a krátkých snímků se setkají výpovědi o reálných problémech, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti, které doplní filmy oslavující přírodu a život na Zemi, ale někoho možná překvapí i parodie a ironické až podvratné filmy.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si v roce 2021 od Anifilmu převezme jeho pravidelný návštěvník profesor Edgar Dutka. Historii, ale i současnost české animace si lze bez jeho osobnosti představit jen stěží. Dlouholetý dramaturg Krátkého filmu, autor desítek scénářů k legendárním snímkům (mj. Konec krychle, Klub odložených), spisovatel, režisér a také výrazný pedagog FAMU, který ovlivnil řadu tvůrců animovaného filmu i badatelů, kteří se animaci věnují. Návštěvníci festivalu se můžou těšit na průřez jeho animovanou tvorbou i na prezentaci rozpracovaného celovečerního filmu Golem, na němž spolupracuje s Jiřím Bartou.

Vizuál letošního Anifilmu pochází z dílny moravsko-izraelské animátorské dvojice Elišky a Lee Ozových (studio Oz Animation). Jejich tvorbu již mnozí znají i díky Anifilmu. Z toho posledního si odnesli cenu za nejlepší český videoklip.

Ohodnoť článek

Foto Anifilm

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky anifilm, liberec, festival

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.