úterý 25. ledna 2022 Miloš

Severočeské muzeum navštívil loni rekordní počet návštěvníků. Dobrovolné vstupné zůstává

Severočeské muzeum v Liberci, které otevřelo loni v květnu po tříleté rekonstrukci za 143 milionů korun, mělo rekordní návštěvnost. Za osm měsíců ho navštívilo skoro 29 000 lidí.

V tiskové zprávě o tom dnes informoval ředitel muzea Jiří Křížek. „Nové expozice o přírodě Jizerských hor, regionálních dějinách Liberce nebo o uměleckých řemeslech Evropy navštívilo do konce minulého roku 28 899 osob, což je za osm měsíců muzejní rekord,“ řekl Křížek.

Muzeum po dohodě se svým zřizovatelem, Libereckým krajem, nemá od opětovného otevření pevně stanovenou výši vstupného za základní prohlídku. Experiment s dobrovolným vstupným potrvá minimálně do konce letošního dubna, kdy uplyne rok od jeho zavedení.

Vstupné do Severočeského muzea? Až do dubna bude dál dobrovolné

Severočeské muzeum v Liberci nechá až do dubna na úvaze návštěvníků, kolik zaplatí za základní prohlídku. Dobrovolné vstupné zavedlo letos v květnu, kdy se po tříleté rekonstrukci otevřelo veřejnosti. Experiment zatím ředitel muzea Jiří Křížek...

„Naší hlavní motivací k dobrovolnému vstupnému je, abychom lidi přivedli ke kultuře, k historii a umožnili to i těm, kteří každý výdaj pocítí v rodinném rozpočtu. Společnost je pod velkým tlakem, jako celek ztrácí kultivovanost. Právě kultura je jedním z prostředků, který může alespoň malým dílem pomoci tuto situaci postupně měnit. Tímto krokem ale rozhodně nechceme říct, že se jedná o něco, co je zadarmo," uvedla náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Výtěžek z dobrovolného vstupného je rekordní

Podle Křížka ale i výtěžek z dobrovolného vstupného je rekordní. „Je to dvakrát více než před rekonstrukcí za celý rok," řekl. Loni muzeum vybralo na dobrovolném vstupném za osm měsíců 526 000 korun, dalších 250 000 Kč vydělalo na doprovodných programech, komentovaných prohlídkách a prodeji vstupenek na muzejní věž. Rekordní byla i tržba na recepci za muzejní publikace a zboží ve výši 160.000 korun. V nově upraveném vstupním vestibulu, kterým projde každý návštěvník muzea, navíc vznikl prodejní prostor pro regionální umělce a výrobce produktového designu. „Do budoucna chceme dál rozšiřovat naši nabídku, třeba u pronájmů nebo vytvořením kavárny, abychom zkvalitnili naše služby a aby financování muzea stálo na více zdrojích," dodal Křížek. Roční rozpočet muzea je kolem 30 milionů včetně investic.

Severočeské muzeum je díky nákladné rekonstrukci pro děti i dospělé atraktivnější, neboť proměnu prodělaly takřka všechny expozice a jsou nově interaktivní. Dobrovolné vstupné je v muzeu jen na základní prohlídku. Výstup na věž je zpoplatněn částkou 50 korun, tolik musí zaplatit i každý žák při workshopech pořádaných pro školy. Loni se 111 workshopů zúčastnilo 2114 žáků a studentů a muzejní věž navštívilo 2292 lidí. Muzeum má v nabídce i komentované prohlídky, vstupenka stojí 100 korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Severočeské muzeum v Liberci

Štítky muzea, Liberec, Severočeské muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.