Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Sobota 28. prosince 2024  |  Svátek má Bohumila
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Anifilm se blíží. Festival animovaných filmů představil program

PR článek

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v Liberci ve dnech 10. až 15. května. Po dvou ročnících poznamenaných různými omezeními a časovými posuny se tento svátek animace konečně festivalovému publiku a hostům představí ve svém oblíbeném a tradičním termínu.

A jaký program na ně čeká? V rozsáhlé mezinárodní a národní soutěži se v řadě kategorií představí ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Doprovodný filmový program se pak tematicky bude věnovat hlavně animovanému humoru, připomene řadu nejlepších tvůrců a filmů z různých období i zemí, k vidění budou i letošní krátké animované filmy nominované na Oscary. Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem, které v Liberci našly dočasný bezpečný domov.

Přijďte se na ANIFILM zasmát

Bude totiž čemu! Letošní ročník nasadí humornou kůru: grotesky, komedie, vtípky, satira, gagy, černé a jiné humory, klasiky i novinky. Tématem letošního ANIFILMU bude Animace & humor. Legraci si ze svých protagonistů dělaly už první animované filmy, a jak se v libereckých kinech přesvědčíte, nezůstalo za historii tohoto média jenom u krátkých vtípků a ztřeštěných grotesek (byť právě ony několika generacím představily třeba nezapomenutelné postavičky z univerza Looney Tunes, které na návštěvníky ANIFILMU čekají také). Animace, která takřka nemá žádná omezení, umožnila rozvoj mnoha žánrů. Některé definují přehlídky splašených gagů, satira a parodie zase holdují podvratným či politickým vtipům. Spojení komedie a trudných osudů přineslo animovanou tragikomedii a morbidní, černý či lechtivý humor dal vzniknout řadě kousků i pro otrlejší diváky, které se díky tomu ocitnou v programové sekci Půlnoční humory. Připravuje se nálož celovečerní animace i krátkých filmů v tematických pásmech.

Chybět nebudou osvědčené klasiky ze studií Aardman, National Film Board nebo DreamWorks, hořkosladký příběh Mary a Maxe či švihlý estonský humor. Setká se zde Bambi s Godzillou, připomene se také ostrá satira „ostravského rebela“ Ilji Nováka. Téma Animace & humor se promítne i do skladby hostů, industry programu a samozřejmě do programu pro děti. Do Liberce například dorazí v roli porotce Bill Plympton, legenda americké nezávislé animace. Ten s sebou přiveze svou celovečerní i krátkometrážní tvorbu, která je svým často velmi ostrým humorem pověstná, a českým divákům se v této šíři představí vůbec poprvé. Z českých hostů pak zmiňme Jana Sasku, jehož originálně odvyprávěný animovaný vtip Happy End (2015) se mimo jiné dostal mezi 10 nominovaných v oscarové kategorii nejlepších krátkých animovaných děl.   

Mezinárodní soutěž bude tradičně pořádně nadupaná

Do soutěže celovečerních animovaných filmů se přihlásilo celkem 40 filmů z celého světa. Do soutěžního festivalového programu postoupilo 11 z nich a jsou mezi nimi jak filmy prověřené již mnoha oceněními, tak i naprosté novinky. Mezi ty ve světě již oceněné patří například filmy Gorila a já (The Ape Star) švédské režisérky Lindy Hambäck či držitel tří Evropských filmových cen a na tři Oscary nominovaný anidok Utéct (Flee) dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Českou animaci v této kategorii zastupuje film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad a české animátorky se významně podílely i na snímku Přes hranici (The Crossing) francouzské autorky Florence Miailhe. V soutěži se prosadily i zcela nové celovečerní filmy, z nichž některé se v Liberci na Anifilmu divákům představí poprvé. Z Japonska dorazí nový film Kojiho Yamamury Mnoho severů (Dozens of Norths / Ikuta no kita).

Především na nejmladší a mladší diváky se zaměřují filmy tvůrců, kteří se se svými předchozí filmy na Anifilmu již prezentovali. Jsou to švédský režisér Michael Ekblad a jeho novinka Úplně nejlepší narozeniny (Best Birthday Ever!), japonský režisér Mamoru Hosoda s opulentním anime Belle a izraelský režisér Ari Folman s animovaným dramatem Kde je Anna Franková? (Where Is Anne Frank?). Divákům Anifilmu je známý i italský režisér Alessandro Rak, který osobně uvede svůj nový film Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda (Yaya e Lennie: The Walking Liberty). Poprvé se pak na Anifilmu představí francouzský tvůrčí tandem Anne-Laure Daffis a Léo Marchand s filmem Sousedé mých sousedů (Les voisins de mes voisins sont mes voisins). A doplní je další autorská dvojice Satomi Maiya a Yutaro Kubo z Japonska s novinkou Dívka ze země Venku (The Girl from the Other Side / Totsukuni no Shōjo), která bude mít na Anifilmu dokonce světovou premiéru za účasti tvůrců.


Do soutěže krátkých filmů postoupilo 31 titulů z celkem 513 přihlášených. Mezi zastoupenými státy najdeme stálice, jako jsou Francie či Kanada, zároveň ale ve čtyřech soutěžních blocích narazíme i na snímky z Mexika, Íránu, Japonska nebo z Chile. A právě odtud je na Oscara nominovaný film Bestia, odkazující na brutalitu někdejší vojenské diktatury. Milým překvapením jsou hned dva soutěžní tituly ze Slovinska. Jedním z nich je Steakhouse renomované režisérky Špely Čadež. Ze známých tvůrců zmiňme například též Martu Pajek, Atshushiho Wadu, duo Aubier + Patar, kteří představí svou novou Paniku v městečku, či umělce Nieto, jehož dílo Swallow the Universe diváka rozhodně nenechá chladným. Ukrajinská režisérka Nata Metlukh soutěží dokonce se dvěma filmy zároveň. Své želízko v ohni má i česká animace díky Lucii Sunkové a jejímu snímku Zuza v zahradách. Závěrem zmiňme také slovensko-polský anidok od Joanny Kożuch Bolo raz jedno more… o osudu Aralského jezera a o životě kolem něj.

Z bezmála pětistovky přihlášených studentských prací festivalová komise vybrala do mezinárodní soutěže 33 snímků. „Okno do budoucnosti animace“, jak je studentská tvorba vnímána, se představí ve třech blocích. Z České republiky se do výběru probojovaly dvě režisérky z pražské FAMU - Diana Cam Van Nguyen s ceněným anidokem Milý tati a Andrea Szelesová s filmem Sestry.

Vedle celovečerních, krátkých a studentských filmů se na Anifilmu tradičně setká a utká animovaná tvorba i v dalších kategoriích, kterými jsou videoklipy, abstraktní a nenarativní animace, VR filmy a počítačové hry. Široká prezentace současné české tvorby pak proběhne v rámci tradiční soutěže Český obzor.

Kompletní výběr soutěžních filmů je ZDE.

A na závěr pár ochutnávek z dalšího programu

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos převezme střihačka Jiřina Pěčová. Ta stojí za úspěchem a oblibou řady filmů i seriálů, na nichž spolupracovala například s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem či Vlastou Pospíšilovou. Za připomenutí stojí například Maxipes Fík, Fimfárum, Broučci, Žofka a její dobrodružství nebo Velká sýrová loupež.

Doprovodný filmový program se bude věnovat také současné autorské ukrajinské animaci a součástí Anifilmu je pochopitelně oblíbený bohatý program pro děti, a to nejen v pro ně přímo určené sekci Animo. V  rámci dětského programu budou zařazeny i filmy určené ukrajinským dětem, ať již budou nemluvené nebo vybavené ukrajinským dabingem. A pochopitelně většina filmů v těchto programech se opět ponese v duchu hlavního festivalového tématu Animace & humor.

V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene osobnost Vlasty Buriana a jeho málo známou stopu ve filmu i animovaném, včetně jediného dabingového počinu jeho kariéry. Festival tímto připomíná výročí šedesáti let od smrti tohoto výjimečného libereckého rodáka.

Dílny animace jsou vyhledávané workshopy, kde si děti pod vedením lektorů mohou vytvořit animovaný film, popřípadě vyzkoušet práci zvukového mistra. Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her a pro projekty virtuální reality, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game zóně. Chybět nebudou ani výstavy, koncerty a loutkové divadlo.

Autorem vizuálu a znělky letošního Anifilmu je Jaromír Plachý. Absolvent UMPRUM, laureát řady cen za své krátké animované filmy a videoklipy, který se v poslední dekádě ponořil do ilustrování knih a především do herního designu. V něm se mu, pod hlavičkou studia Amanita Design, daří snad ještě více než na poli klasické animace. Botanicula, Chuchel nebo aktuální Happy Game jsou natolik výrazné počiny, že nepotřebují další komentář. Jaromír stál u vizuálu prvního třeboňského Anifilmu, ke kterému se v Liberci po 12 letech vrací.

Centrem festivalu bude opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu.

Festival ANIFILM se stává dalším kulturním projektem, který se podaří uskutečnit díky Nadaci PPF. ANIFILM nepatří mezi ty projekty, jehož organizátoři si neustále stěžují na nedostatek prostředků, ale letošní rok reálně hrozilo omezení rozsahu a kvality festivalových programů. Naštěstí se k podpoře českého animovaného filmu přihlásila Nadace PPF a ANIFILM se stal po výstavě Světy české animace dalším projektem, který jako generální partner podpořila. Díky jejich pomoci letošní ANIFILM proběhne v plném rozsahu.

Více najdete na www.anifilm.cz

Ohodnoť článek

Foto Anifilm

Štítky Anifilm, festival, Liberec, animované filmy, film, animovaný film, soutěž, režisér, Ceny Oscar, projekt, satira, Japonsko, PPF

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Anifilm se blíží. Festival animovaných filmů představil program  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.