neděle 3. července 2022 Radomír

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Zámecké slavnosti připomenou šesté výročí otevření Zámku Svijany

PR článek

V červnu před šesti lety se po dokončení kompletní rekonstrukce slavnostně otevřel léta zdevastovaný Zámek Svijany. Výročí si letos oblíbený výletní cíl připomene v neděli 26. června celodenními Zámeckými slavnostmi s bohatým programem, řadou zajímavých tradičních i netradičních stánků s občerstvením, pohádkovými prohlídkami zámku a nejrůznějšími atrakcemi pro děti.

„Zámek už několik let neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami nebo unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí Svijan, ale také na řadu zajímavých akcí skutečně pro celou rodinu. Vedle zářijových oslav svátku patrona české země a také českého piva, svatého Václava, jsou stále oblíbenější i červnové Zámecké slavnosti,“ říká manažer Zámku Svijany Libor Stejskal. „Letos budou celý den od 9:00 až do 18.00 probíhat nejen na zámeckém nádvoří, ale i v zámecké zahradě a na své si na nich přijdou dospělí i děti, zájemci o historii i milovníci piva a dobrého jídla.“ 

Pohádková prohlídka zámku

Součástí programu bude několik hudebních a kejklířských vystoupení, šermířské souboje a ledová či pirátská show. Děti se mohou zúčastnit dětských soutěží, absolvovat pohádkovou prohlídku zámku nebo se vyřádit na skákacím hradu, projet se na ponících či svézt na dobovém kolotoči. Spolu s dospělými si v tvořivých dílničkách budou moci vyzkoušet výrobu sypaných svíček, malování na sklo nebo kreslení na polštářky.

Pro dospělé návštěvníky budou připraveny stánky s bohatou pivní a gastronomickou nabídkou a tradičními řemeslnými výrobky. Na dobové střelnici si budou moci zastřílet z kuše nebo vyzkoušet lukostřelbu, projet se historickým kočárem areálem pivovaru či si upéct vlastní chléb v dobové peci z doby bronzové, která je v provozu jen pár dní v roce. Návštěvníci s platnou vstupenkou se také automaticky zúčastní losování o pamětní stříbrnou minci s motivem ležáku Šlik. „A chybět samozřejmě nebude ani pivní osvěžení v podobě kroužkovaného ležáku Zámek, který pivovar poprvé uvařil speciálně ke slavnostnímu otevření Zámku Svijany v červnu roku 2016,“ doplňuje Libor Stejskal.

Kejklíř na zámeckých slavnostech.

Vedle expozic Zámku Svijany budou během Zámeckých slavností pořádány i prohlídky nedalekého Pivovaru Svijany za jednotnou cenu 80 korun. „Pro online rezervaci prohlídek je nutné využít odkazu na webových stránkách Zámku Svijany,“ upozorňuje Libor Stejskal. „Výhodná bude i nabídka dárkových poukazů na oblíbené hry Arcana a pobyt v zámeckých pivních lázních, které budou během Zámeckých slavností v prodeji až s dvacetiprocentní slevou.

Více na www.zameksvijany.cz. Rezervace prohlídky pivovaru tady.

Program zámeckých slavností na Zámku Svijany

26. ČERVNA 2022

9:00 Otevření brány pro veřejnost

9:30 Taneční vystoupení ZŠ a MŠ Svijanský Újezd a skupiny Rebelky

10:00 Zvířátková show s Pájou Papagájou

10:30 Slavnostní naražení sudu kroužkovaného ležáku Zámek

11:00 Představení kejklíře Slávka

11:30 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – Rytířský turnaj

12:00 Pohádkové písničky s Míšou Mervartovou

12:25 Losování výherce soutěže – Namaluj zámeckého skřítka Chmelíka

13:00 Taneční vystoupení skupiny Rebelky

13:30 Pirátská show s Pájou Papagájou

14:00 Soutěžně hudební blok s Míšou Mervartovou

14:30 Představení kejklíře Slávka

15:00 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – Od kmána po pána

15:30 Ledová show s Elsou a Olafem

16:00 Muzikálové melodie s Míšou Mervartovou

16:25 Losování výherce soutěže – Namaluj zámeckého skřítka Chmelíka

16:30 Představení kejklíře Slávka

17:00 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – Rytířský turnaj


Zámek Svijany

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu. V roce 2021 byl areál zámku rozšířen o pivní lázně, využívající kvalitní pivovarské suroviny sousedního pivovaru.

Ohodnoť článek

Štítky svijany, zámek svijany, pivo, slavnosti, zámecké slavnosti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.