Počasí dnes1 °C, zítra0 °C
Úterý 31. ledna 2023  |  Svátek má Marika

Liberec chce do září 2025 přeměnit bývalou slévárnu Linser na kreativní centrum

Liberec chce do září roku 2025 přeměnit bývalou slévárnu Linser v dolním centru na kulturně kreativní centrum zvané Linserka. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj) řekl, že rekonstrukce nevyužívané budovy si odhadem vyžádá zhruba 38 milionů korun.

„Budeme žádat o dotaci z programu Národního plánu obnovy v rámci kulturně kreativních center," řekl Janďourek. Získat podle něj chtějí 31 milionů korun. Projekt je nyní podle něj ve fázi hledání firmy, která vytvoří projektovou dokumentaci. Radnice je ochotna za její vyhotovení zaplatit maximálně 3,7 milionu korun.

Bývalá slévárna v Resslově ulici je posledním pozůstatkem továrního komplexu založeného v roce 1858 Christianem Linserem. Podnik se nejprve orientoval na zařízení pro textilní průmysl, pivovary či hasičské sbory a později na motorismus. „Tady vznikaly slavné motorky Zeus v rámci Liberce, takže navazuje na nějakou kreativní činnost v této lokalitě," řekl náměstek primátora. Kulturně kreativní centrum podle něj chtějí vybudovat ve třech patrech secesní budovy, s odděleným provozem pro každé patro. „V současné době hledáme nejvhodnější náplň," dodal Janďourek.

Rekonstrukce bývalé slévárny by měla být prvním hmatatelným výsledkem záměru města přeměnit tuto část města na kreativní a obytnou čtvrť. „Linserka bude důležitým startovacím projektem pro obnovu městského brownfieldu spodního centra města, takzvaného Papírového náměstí," uvedla architektka a urbanistka Zuzana Koňasová z Kanceláře architektury města Liberce. Zatím má radnice pro tuto oblast, která je jednou z nejstarších částí města, hotovou architektonickou studii a nyní se pracuje na vytvoření územní studie. Lokalita mezi Soukenným náměstím a základní školou v Barvířské ulici patří dlouhodobě mezi nejzanedbanější místa v centru stotisícového města.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, památky, správa, stavby, Liberec, linser

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.