Patnáct pastelových kreseb základních geometrických tvarů a otevřených prostorových vztahů Jana Stolína si mohu návštěvníci prohlédnout na krátké, dvoutýdenní výstavě v Oblastní galerii v Liberci. Začne vernisáží ve čtvrtek 9. března v 17 hodin a k vidění bude v Sále první patra galerie do 26. března.
Výstava tematicky navazuje na stávající instalaci v Bazénové hale, na které Stolín spolupracoval se svým bratrem, a zároveň ho představí jako autora výrazově sevřených a názorově dotažených kreseb.
Autor se souběžně s vytvářením trojrozměrných objektů a světelných instalací, zastoupených v poslední době na jeho samostatných výstavách v Galerii Středočeského kraje (2021), ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové (2022) a v Městské galerii v Plzni (2022) vrací k technice, jíž se věnoval během studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Soustavně ji rozvinul v několika posledních letech v obsáhlém souboru děl, která představují svébytnou součást jeho nynější práce. Obdobně jako v prostorových realizacích mu východisko poskytly základní geometrické obrazce, které se ocitají uprostřed plochy, pronikají do ní ze stran, naklánějí se a vylamují a jsou nositeli dramatického dění. Do jejich zdánlivě neměnné, ustálené podoby vstupuje pohyb.
„Stolín geometrické tvary zbavuje gravitace, vymaňuje je z neprodyšného uzavření, otevírá jejich vnitřní prostor a rozvolňuje jejich pevné hrany a tím je zbavuje navyklého předurčení,“ vysvětluje kurátor výstavy Karel Srp a dodává: „Temné obdélníky, kruhy a pětiúhelníky Stolín obdařil osobitou senzibilitou a ukázal, že pod jejich povrchem tkví emotivní vrstvy – že jimi probíhá vnitřní život.“
Stolínovy pastelové kresby jsou určitou rozvahou nad trváním, nad světem, který si svou podobu uchovává, ztrácí a opět ji nabývá a v křehkém, často jen nepatrném rozmlžení ostrého obrysu se pohybují na pomezí tesknoty a melancholie.
„Význam neobvyklé instalace Index 2 tkví v novém vnímání zažitého prostoru legendární Bazénové haly a zařazení krátkodobé výstavy Jana Stolína do výstavního plánu Oblastní galerie Liberec vnímám jako obohacení celého projektu a zároveň i jako prezentaci kvalitních kreseb nového děkana Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec,“ hodnotí doprovodnou výstavu Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.