Počasí dnes-4 °C, zítra-5 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Děti mohou poznávat historii muzea s novou knihou i na výstavě

Svěží dům s věží je název knihy a zábavného i naučného projektu, jehož prostřednictvím se mohou nejmenší návštěvníci seznámit v historií Severočeského muzea v Liberci. Tento rok si připomíná 150 let od vzniku nejstarší sbírkotvorná umělecko-průmyslová instituce na území Čech a také 125. výročí otevření budovy, v níž sídlí.

V muzeu byla poptávka po menší artové publikaci, která by odlehčenou formou seznamovala s historií muzea. Chtěla jsem připravit reprezentativní výstavu české současné ilustrace, která by zahájila novou muzejní výstavní tradici věnující se ilustraci knih pro děti, autorským knihám a knižní kultuře vůbec,“ přiblížila původní myšlenku iniciátorka projektu a kurátorka muzea Markéta Kroupová.

Oba záměry se propojily a vznikla spolupráce s ilustrátorkou Renátou Fučíkovou a ateliérem Didaktické ilustrace, který vede na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Poté v rámci diskuse vznikl studentský projekt, který vycházel z osobní návštěvy studentů a konzultací se zaměstnanci muzea. Výsledkem je neotřelý pohled mladých lidí na dějiny instituce i její současný chod,“ popsala Kroupová.

Projekt Svěží dům s věží všem zájemcům včetně starších dětí přiblíží významné muzejní historické milníky a osobnosti a umožní poodkrýt zákulisí. Kromě ilustrací studentů z plzeňského ateliéru se mohu začíst i do doprovodného textu, jehož autorem je ředitel muzea Jiří Křížek.

Mám radost, že se podařilo díky spolupráci s Ateliérem didaktické ilustrace a otevřeným přístupem jeho vedoucí Renáty Fučíkové vytvořit tak trochu experimentální projekt. Svoje krátké texty jsem se snažil pojmout co nejvíce odlehčeně tak, aby kniha čtenáře bavila. Těší mě, že jsme v rozpočtu našli také peníze na překlad, takže si knihu mohou odvést i zahraniční hosté nebo se může stát skvělým dárkem pro návštěvy z ciziny,“ poznamenal ředitel.

Výstava Svěží dům s věží je přístupná v malém sále muzea do 28. ledna příštího roku. Kniha je v prodeji na recepci muzea.

Ohodnoť článek

Foto Liberecký kraj

Štítky výročí, výstava, kniha, Severočeské muzeum Liberec, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Děti mohou poznávat historii muzea s novou knihou i na výstavě  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.