Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 11. března 2024, 16:35
Od března se mohou návštěvníci bezplatně seznámit s bohatými uměleckými sbírkami Oblastní galerie v Liberci, které se i po vzoru zahraničních muzeí staly pro všechny dostupnější díky zavedení dobrovolného vstupného do stálých sbírek galerie.
Prošli jste si někdy stálé sbírky Oblastní galerie na Masarykové třídě? A víte, že liberecká galerie je pátou největší institucí v České republice?
Stálé expozice tvoří tři výstavy – Zlatý věk nizozemské malby, sbírka Heinricha von Liebiga a výstava českého umění Na vlnách umění. Expozice nizozemské malby představuje kolekce tzv. „malých mistrů“ (na rozdíl od „velkých“, jako byli například Rembrandt van Rijn nebo Jan Vermeer) a jejím jádrem jsou holandské obrazy 17. století.
Základem sbírky ve druhé stálé expozici věnované Heinrichu Liebiegovi (1839-1904) jsou rakouské, německé a francouzské malby z 19. století. Nejvýznamnější díla z expozice jsou francouzské krajinomalby příslušníků tzv. barbizonské školy a soubor sedmnácti obrazů Eugèna Boudina (1824-1898), která představují největší soubor tohoto autora nacházející se mimo území Francie a zároveň nejcennější část sbírky.
Třetí stálá expozice Na vlnách umění je věnována českému umění od počátku 20. století až po současnost. Tato výstava je koncipována chronologicky a prezentuje nejvzácnější díla našeho umění – obrazy Josefa Čapka, Toyen, Jana Zrzavého, Mikoláše Medka, plastiky Karla Malicha a mnoha dalších.
Bohumil Kubišta Polibek smrti
Sbírková činnost byla důležitou součástí fungování galerie od samotného založení v roce 1953. Na přelomu let 2013 a 2014 se přestěhovala do nových prostor v bývalých městských lázních poté, co definitivně opustila své původní místo v Liebiegově paláci. Lázeňská revitalizace od slavného architektonického studia SIAL obohatila jednu z nejkrásnějších budov Libereckého kraje o současné architektonické detaily a dala vzniknout nynější podobě instituce, která zde letos slaví výročí 10 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.