U příležitosti životního jubilea, sedmdesátých narozenin šperkaře, zlatníka a výtvarníka Jiřího Urbana, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově výstavu věnovanou jeho tvorbě. Tento umělec patří k současným šperkařům s nejrozsáhlejším tvůrčím záběrem. Výstavu věnovanou průřezu jeho tvůrčí činnosti zahájí v Turnově ve čtvrtek 14. března v 17 hodin.
Jiří Urban ve druhé polovině 80. let vedl vývojovou dílnu DUV Granát Turnov, ve šperkovém designu pokračoval jako spolumajitel firmy RSG (do roku 2010) a současně celou dobu vytvářel vlastní originální šperky a šperkařské objekty a také kreslil a maloval.
Největší ohlas však vyvolaly jeho kopie korunovačních klenotů. Věnuje se jim od roku 2008, zvláště těm spojených s Lucemburky. Patří k nim císařská koruna sv. Říše římské, Svatováclavská a Lombardská koruna, kterou Karel VI. nechal zhotovit ke své korunovaci římským králem (1346) a poté věnoval dómu v Cáchách. Právě tuto kopii a po ní i kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte mohlo turnovské muzeum díky dobrým s Jiřím Urbanem po jejich dokončení krátce vystavit ve své Klenotnici.
„Myslím, že jméno Jiřího Urbana, zejména v souvislosti s jeho šperkařským uměním v podobě kopiích královských korunovačních klenotů, zná snad každý. Už méně lidé vědí o jeho další rozsáhlé šperkařské práci. Nepochybuji o tom, že výstava, kterou pořádá muzeum k jeho významnému jubileu, bude silným magnetem pro návštěvníky z celé země, ale i ze zahraničí,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
K jeho nejvýznamnějším realizacím z této oblasti patří kopie gotické Sedlecké monstrance, jeden metr vysoký architektonický klenot z pozlaceného stříbra. Monstrance, čtyři koruny a také zlaté šperky a drobné objekty se vzácnými drahokamy budou bezpochyby hlavním magnetem rozsáhlé výstavy, kterou Muzeum Českého ráje v Turnově pořádá v Urbanovým 70. narozeninám. Kromě Klenotnice však kreativní a pracovitý jubilant obsadí i výstavní sál ve 3. poschodí muzea, kde vystaví své malby – krajiny i figurální motivy a zátiší z posledních tří dekád a desítky šperků a objektů od poloviny 80. let 20. století do současnosti.
O výstavní prostor se však podělí s dcerou, akademickou malířkou Markétou Urbanovou, a zetěm Janem Jarošem, výtvarníkem a designérem, kteří přispějí ukázkami ze své tvorby.
K příležitosti výstavy a životního jubilea umělce vychází také monografie, dvousvazková publikace s názvem Jiří Urban, šperky a kopie historických klenotů a Jiří Urban, obrazy a kresby, kterou. Připravil ji kurátor výstavy Miroslav Cogan. Křest se uskuteční ve středu 3. dubna v 17.00 hodin za účasti autora publikace Miroslava Cogana, šperkaře Jiřího Urbana a grafika Tomáše Coufala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.