Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Sobota 21. prosince 2024  |  Svátek má Natálie
Bez reklam

Návštěvníkům se zvláštními potřebami se více otevírají hrady i zámky

Lidé, které omezuje hendikep, ať pohybový, zrakový či sluchový nemusí být nutně ochuzeni o zážitky. Naopak. Národní památkový ústav jako správce hradů a zámků pro letošní sezonu ještě více rozšířil nabídku lidem ze speciálními potřebami. Sychrov, Lemberk, Frýdlant či Grabštejn. Tam všude jsou na jejich návštěvu připraveni.

Na návštěvníky se speciálními potřebami myslíme trvale, dlouhodobě spolupracujeme s Národní radou osob se zdravotním postižením, kdy společně pořádáme akci Památky bez bariér. Nyní jsme se zaměřili na osoby neslyšící a uvidíme, jaký bude zájem u vybraných památek. Podle toho bychom uvažovali o podobné možnosti i na některém objektu na Liberecku,“ upřesňuje Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož vedení spadá 8 hradů a zámků na Liberecku, 4 objekty na Pardubicku a 5 na Královéhradecku.

První speciální nabídku zatím nyní zkouší na Hrádku u Nechanic, kde je hlavní prohlídkový okruh přeložen do českého znakového jazyka. Neslyšící si pomocí svých telefonů či tabletů stáhnou v jednotlivých interiérech přes QR kódy videa, která je seznamují nejenom s historií, ale i vybavením a původním účelem místností, kterými je organizována prohlídka. Stejná bezplatná služba je nabízena na zámku ve Slatiňanech, kde je nabídka rozšířena i o možnou prohlídku zahrady a také technického přízemí zámku.

Ale i řada objektů na Liberecku nabízí prohlídky. Na hradě a zámku ve Frýdlantu je například pro slabozraké a nevidomé připraven haptický model hradu a zámku, který si mohu v návštěvnickém centru osahat. Na hradě Grabštejn mají rovněž haptický model, ale také haptickou knížku. Obsahuje základní informace o historii hradu a také soše svaté Barbory v Braillově písmu, doplněna je o haptická vyobrazení erbu Clam-Gallasů, pohledu na hrad a sochy svaté Barbory.

Na Lemberku nabízí rovněž model i speciální knihu, která obsahuje základní informace v Braillově písmu a doplněna je o haptická vyobrazení dominantních částí objektu. Rovněž na zámku Sychrov jsou na nevidomé a slabozraké návštěvníky připraveni a mají pro ně k dispozici knihu v Braillově písmu i s haptickým vyobrazením dominantních částí zámku.

Pokud se organizátoři případných zájezdů s osobami s hendikepem chystají navštívit některou z památek, je vhodné, aby se nahlásili předem správě objektu a domluvili vše potřebné. Můžeme například posílit počty průvodců, připravit nájezdy, pomůcky a podobně,“ doplňuje mluvčí NPÚ Sychrov Lucie Bidlasová.

Většina hradů a zámků je vzhledem k období výstavby, však kvůli schodištím či prahům bariérová a přístupné tak bývají například nádvoří, přízemní části či některá další vybraná místa.

Ohodnoť článek

Foto NPÚ Sychrov

Štítky speciální potřeby, památky, NPÚ, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Návštěvníkům se zvláštními potřebami se více otevírají hrady i zámky  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.