Aktuálně

Velká egyptologická výstava v knihovně. Nabídne i maketu Tutanchamonovy pohřební komory

Autoři | Foto Krajská vědecká knihovna Liberec

Jedna z největších a nejnáročnějších výstav za poslední dobu se připravuje v liberecké krajské knihovně. Už ve středu zde začne výstava Českého egyptologického ústavu při FF UK Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Ta připomene 200. výročí rozluštění hieroglyfů Jeanem-Françoisem Champollionem a 100. výročí objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů Howardem Carterem.

„Jedná se o jednu z největších a organizačně nejnáročnějších výstav, které v knihovně za poslední období proběhly. Věříme, že téma starověkého Egypta zaujme a přitáhne nejenom žáky a studenty, ale též širokou veřejnost,“ řekl ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Připomíná dvě významná výročí, která světová egyptologie oslavila v roce 2022. V roce 1822 přišel Jean François Champollion na způsob, jakým číst starověké hieroglyfy a fakticky tím moderní egyptologii jako vědu založil. O sto let později, v listopadu roku 1922, se po letech neúnavné práce usmálo štěstí na Howarda Cartera, jenž v Údolí králů objevil hrobku do té doby téměř neznámého panovníka Tutanchamona. Dnes už jeho jméno znají lidé po celém světě, stejně jako mnoho nádherných pokladů, které byly uloženy v jeho hrobce. 

Na výstavě se každý bude moci seznámit s tím, jak funguje systém staroegyptského hieroglyfického písma, jaké jiné druhy písma Egypťané používali, nebo jak se proměňoval jejich jazyk a jeho gramatická struktura. „Expozice též názorně ukáže, že rozluštění hieroglyfického písma bylo zcela zásadním momentem na cestě za poznáním kultury a dějin starověkého Egypta, které bylo do té doby bez znalosti jazyka a písma, a tedy bez porozumění pramenům, velmi obtížné,“ doplnila mluvčí knihovny Kateřina Šidlofová.

Druhá část výstavy návštěvníky doslova vtáhne do Tutanchamonovy hrobky a představí nejen příběh jejího objevení, ale také mnohaletou soustavnou práci, která následovala, nebo nové vědecké poznatky spojené s tímto panovníkem. Součástí expozice bude i svítíci kopie Rosettské desky.

Výstava je určená pro děti i dospělé a také pro školní žákovské kolektivy a krom samotné expozice nabídne i doprovodný program. „Připravujeme odbornou tematickou přednášku a pro děti úkolovou hru, která je výstavou provede. K dispozici budou pracovní listy k tématu,“ dodala mluvčí.

Pracovníci knihovny také plánují využít samotnou výstavu a její téma též v rámci programu Festivalu dětského čtenářství, který se v knihovně a na dalších místech v Liberci uskuteční v závěru výstavy 28. až 30. května.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky knihovna, výstava, egypt, liberec, tutanchamon rosettská deska

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.