Loutkovou inscenaci s názvem Čáslavská – Tokio – 1964 připravilo na pondělí 31. března pro diváky Naivní divadlo Liberec. Přiveze ji plzeňské Divadlo Alfa, které spojilo síly s japonským souborem PUK z Tokia a vytvořilo jedinečnou inscenaci inspirovanou osudem jedné z nejslavnějších českých sportovkyň všech dob, gymnastky Věry Čáslavské. Diváky přenese do roku 1964, přímo na olympiádu v Tokiu. Historickou rekonstrukci ale nečekejte. Příběh je fiktivní s fantaskními a pohádkovými rysy.
„V pestré nabídce hostů, kteří do Naivního divadla během sezóny zavítají, nemůže každoročně chybět plzeňské Divadlo ALFA. Tentokrát však do Liberce nedorazí samo. V pondělí 31. března v 19:00 hodin společně s tokijským souborem PUK uvede v sále Naivního divadla česko-japonskou inscenaci s názvem Čáslavská – Tokio – 1964, pohádkový příběh o zrození jedné sportovní legendy,“ říká za Naivní divadlo Liberec Jana Pittnerová.
Plzeňské Divadlo ALFA spojilo síly s japonským souborem PUK z Tokia, aby tak mohla vzniknout jedinečná loutková inscenace, která se inspiruje osudem jedné z nejslavnějších českých sportovkyň všech dob, gymnastky Věry Čáslavské. „Diváky přenese do roku 1964, přímo na olympijské hry v Tokiu. Nejedná se přitom o žádnou historickou rekonstrukci, ale o fiktivní příběh s fantaskními a pohádkovými rysy, který pouze vychází z některých skutečných příběhů,“ dodává.
Vedle samotného zrození nejen sportovní legendy Věry Čáslavské inscenace vypráví ještě jeden příběh. Příběh japonsko-českého setkání. „A to jednak prostřednictvím samotných postav, jednak tím, jak je inscenace obsazená. V představení hrají z poloviny japonští a z poloviny čeští loutkáři. Ti mohou v příběhu objevovat, co máme společné, v čem se lišíme a čím se můžeme inspirovat. A spolu s nimi mohou totéž objevovat i diváci různého věku, od dětí až po dospělé,“ doplňuje Pittnerová.
Inscenace kombinuje různé podoby loutkového, objektového a stínového divadla, pracuje s různými druhy projekce včetně živé zrcadlové projekce a live cinema. Koncipována je tak, aby byla srozumitelná jak českému, tak japonskému publiku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám